Külföldi lapok Magyarországról - TVN24, Il Venerdi, The Epoch Times

Olvastuk - 2014-03-07

- A TVN24 lengyel hírtelevízió az ukrajnai válsággal, a Lap Repubblica című olasz újság hetilapja pedig a német megszállás emlékművével, míg a The Epoch Times című, New York-i székhelyű, 21 nyelven elérhető újság a választási reform kapcsán írt Magyarországról.

  A TVN24 lengyel hírtelevízióban bírálatok hangzottak el Orbán Viktor magyar miniszterelnök címére, amiért nem ítélte el erőteljesen az Ukrajna belügyeibe történő orosz beavatkozást.

    A felvezetőben idézték Orbán korábbi nyilatkozatát, amely szerint Magyarország nem része a konfliktusnak, és a magyar miniszterelnök tudtul adta, nem fog beavatkozni az orosz-ukrán ügyekbe.

    Igor Janke újságíró, a magyar miniszterelnökről írott, Magyarországon is kiadott könyv szerzője úgy vélte, hogy ez annak a "pótlólagos számlának" a része, amelyet Orbánnak a paksi atomerőmű bővítéséről kötött magyar-orosz megállapodásért kell megfizetnie.

    Orbán álláspontja Ukrajnával kapcsolatban csalódást okozott a lengyel jobboldali politikusoknak, akik eddig nem leplezték rokonszenvüket a magyar miniszterelnök politikája iránt - hangzott el a műsorban. Mariusz Kaminski, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság alelnöke, parlamenti képviselő kijelentette: számára Orbán nyilatkozatai nagy csalódást jelentenek, mert meg volt győződve arról, hogy Kelet-Közép-Európának egységes álláspontja lesz Ukrajna ügyében.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wegry-nie-mieszaja-sie-w-konflikt-na-ukrainie-maja-dlug-u-rosjan,405255.html

    A ravasz róka Orbán Magyarországa megpróbálja félretenni a Soára való emlékezést címmel idézte fel a balközép La Repubblica hetilapjaként megjelenő Il Venerdi olasz politikai-közéleti magazinújság pénteken a német megszállás budapesti emlékműve körüli vitákat.

    A cikk szerint az áprilisi magyarországi és a májusi európai választások győzelmében "több mint biztos" Orbán Viktor 2010 óta most először lépett vissza egy elképzelésétől.

    A szerző, az Il Venerdi közép-európai tudósítója "Orbán hirtelen taktikai visszavonulását gyanús halasztásnak" találja, és a magyarországi német és más külföldi befektetések miatti képmutatásként értékeli.

    Az olasz lap megjegyzi, az emlékmű felállításának elhalasztása után az Európai Unió ismét hallgat a magyarországi szélsőjobboldali megnyilvánulásokkal szemben.

    A magyar választási reformmal foglalkozott a kínai származású amerikaiak alapította Epoch Times című lap egyik blogjában Henry Stanek. A szerző azt a kérdést tette fel, hogy a nyugati médiának van-e joga bírálni a magyar reformot, amelynek - mint emlékeztetett - a jövő havi országgyűlési választással meglesz az első próbája is.

    Stanek egy londoni szakértőt idézve megjegyezte, hogy a korábbi magyar választási rendszer "a világ egyik legbonyolultabbja" volt. Az új rendszer szerinte jóval egyszerűbb, és a korábbival kapcsolatban felmerült több problémát orvosol. Az Epoch Times ezek közül megemlítette, hogy az új törvény - több nyugati szabályozással ellentétben - nem teszi lehetővé, hogy a képviselők bármilyen más tevékenységet folytassanak, ha az érdekütközésben áll a parlamenti munkával.

    A szerző szerint az új törvény pozitív hatásai máris láthatók, mint például az ellenzéki összefogás, amelyet a korábbi rendszer lényegében nem tett volna lehetővé.

    Az új rendszer nem tökéletes, de lépés a jó irányban - értékelte az Epoch Times. Hozzátette: akárcsak a kormány más intézkedéseinek, ennek is maga a választás lesz az igazi tesztje.