- A Hospodárské Noviny cseh lap a Közép-Európába "visszatérő" erős államról, a német Süddeutsche Zeitung a miskolci CineFest filmfesztivállal kapcsolatban közölt írást kedden.
Nemcsak Magyarországon, de az egész posztkommunista Közép-Európában kezd visszatérni az erős állam - írja Martin Ehl, a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági lap külpolitikai rovatvezetője a "Visszatér az erős állam. Orbán Viktor ebben messziről sincs egyedül" című jegyzetében.
A szerző a kormányfő azon kijelentésére reagál, miszerint Magyarországon nonprofit szervezetekké alakítanák át az energiaszolgáltatókat. Úgy véli, hogy "szavait a választás előtti helyzettel és a magyar gazdaság bizonytalan helyzetével lehet megmagyarázni. Ugyanakkor Közép-Európában számos olyan folyamat játszódik le, amelyeket a térségbe 1989-ben betört gazdasági liberalizmus felszámolásának lehet minősíteni."
"Európa figyelme joggal irányul Orbánra, akinek a választásig biztos lesz még számos érdekes ötlete. Gazdaságpolitikáját unortodoxnak szokás minősíteni, a magyar hivatalnokok és miniszterek bizonyos büszkeséggel a hangjukban beszélnek róla" - olvasható Martin Ehl a jegyzetében.
A cikk szerint "a posztkommunista Közép-Európa számára a liberális gazdasági rendszertől való elhajlás azonban éppen azért veszélyes, mert a térség továbbra is posztkommunista". A gyönge intézményekkel - mint például a bíróságok -, az EU- és NATO-tagság és más nyugat-európai szervezetekben meglévő tagság ellenére is alacsony hatékonyságú államapparátussal a térség hajlandó megtűrni és támogatni még annál nagyobb szélsőséget is, mint amilyet "Orbán ötlete" hat vagy hét víz-, gáz- és áramszolgáltató megvétele jelent - zárja eszmefuttatását a szerző.
A Süddeutsche Zeitung német liberális lap a miskolci CineFest filmfesztivállal kapcsolatban közölt cikket. A lap online kiadásában Független szellemiség vidéken címmel megjelent beszámolóban a szerző, Paul Katzenberger kiemelte: Orbán Viktor nemzeti konzervatív kormánya alatt a filmgyártás támogatásának "már alig van szerepe". A gyártás "teljesen leállt", miután a kormány "szétverte" a hagyományos állami filmtámogatási rendszert, és "elhalt" a Magyar Filmszemle is - tette hozzá.
Paul Lendvai Ausztriában élő magyar publicista kifejezését használva hangsúlyozta: mindennek ellenére a gondolkodás szabadságát a "gulyás-orbánizmusban" sem lehet egykönnyen felszámolni, ezt mutatja a CineFest, amely szerinte a filmszemle kiesésével a legfontosabb magyar filmfesztivállá nőtte ki magát.