Moody′s, Fitch: a Gazprom és az orosz gazdaság is megszenvedheti a válságot

Olvastuk - 2014-03-06

A Gazprom erőteljes működési és pénzügyi mutatói jelenleg elégséges mozgásteret adnak ahhoz, hogy az orosz földgázipari konglomerátum átvészelje az európai gázexport akár viszonylag jelentős fennakadását is, a cég azonban más orosz vállalatoknál így is jóval nagyobb mértékben ki van téve az ukrajnai gazdasági és politikai kockázatoknak - áll a Moody′s Investors Service csütörtöki londoni elemzésében.

A Fitch Ratings helyzetértékelése szerint az ukrán válság az orosz gazdaság egészére ható kockázatokat is erősíti, bár Oroszország adósprofilja erőteljes.

    A Moody′s - világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja - kimutatta, hogy a Gazprom által Európába exportált földgáz 52 százaléka halad át ukrán területen, és Ukrajnából származik az orosz földgázipari cég bevételeinek 8 százaléka.

    A Moody′s által kidolgozott előrejelzési forgatókönyvek azt valószínűsítik, hogy az ukrajnai fejlemények nyomán a Gazprom felgyorsítja az Ukrajnát elkerülő, évi 63 milliárd köbméter kapacitású Déli Áramlat vezetékrendszer beruházását, és késleltet más beruházásokat, például annak a vezetékrendszernek a kiépítését, amely a kelet-szibériai lelőhelyekről szállítana gázt Kínába.

    A hitelminősítő szerint az európai országok valószínűleg erőfeszítéseket tesznek a Gazprom fennakadás nélküli gázszállításainak biztosítására, tekintettel arra, hogy az orosz cég adja az európai földgázimport csaknem egyharmadát, és ennek fele ukrán területen halad át. A Moody′s szerint ezt az ellátási csatornát nem lehet könnyen és költséghatékonyan mással felváltani.

    Az ukrajnai helyzet mindazonáltal fokozza a Gazprom 143 milliárd köbméter kapacitású - Magyarországot, Lengyelországot, Szlovákiát és Moldovát ellátó - ukrajnai vezetékrendszerének megbízhatóságával kapcsolatos bizonytalanságokat - áll a hitelminősítő elemzésében.

    A Moody′s közölte: számításai szerint, ha az Ukrajnán keresztül folyó földgázszállítás teljesen leállna, az csak az idén 56 milliárd köbméter ellátási hiányt okozna Európában, bár az enyhe időjárás, a kereslet egyébként is várható szezonális csökkenése és a viszonylag magas tartalékok - az európai tározók 49-55 százalékos telítettsége - bizonyos mértékig enyhítené a negatív hatásokat.

    Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor az európai tartalékok csak időleges védelmet nyújtanának.

    A City egyik legnagyobb befektetési bankja, a Barclays szakelemzőinek legutóbbi értékelése szerint a kockázatok között továbbra is szerepel, hogy Oroszország az esetleges szankciók megtorlásaképpen leállítja európai földgázexportját.

    E fejlemény hatásait a Barclays elemzői szerint is enyhítené, hogy  történelmi összehasonlításban magasak a tározókban lévő európai földgáztartalékok a gyenge ipari fogyasztás és a kivételesen enyhe tél miatt. A ház adatai szerint a február 24-i állapot alapján a mozgósítható európai földgázkészlet 39,5 milliárd köbméter, 27 százalékkal magasabb a tavalyi azonos időszakban mért szintnél, és 31 százalékkal több az adott hétre vonatkozó ötéves átlagnál.

    Ez rövid távú szállítási fennakadás esetén megfelelő védelmet nyújtana, az orosz földgázexport teljes és elhúzódó leállásának hatásait azonban már nem tudná kivédeni - hangsúlyozták a Barclays londoni szakértői.

    A Fitch Ratings hitelminősítő csütörtöki elemzése szerint az ukrajnai válság növelte az egyébként is gyengülő orosz gazdaság kockázatait, amelyek elsősorban a rubel árfolyamveszteségeiben és a tőkemenekítésben mutatkoznak meg. Oroszország szuverén adósprofilja ugyanakkor robusztus, és az eddigi fejleményeknek nincsenek következményei a Fitch által Oroszországra érvényben tartott, befektetési ajánlású "BBB" adósosztályzatra.

    A magasabb energiahordozó-árak és a gyenge rubel még jót is tehet az orosz szuverén finanszírozási helyzetnek, mivel növeli az olaj- és gázexport rubelben elszámolt értékét, amely a szövetségi költségvetés bevételeinek hozzávetőleg a felét adja. Ez lehetővé teszi a hazai össztermék (GDP) 0,6 százalékán kijelölt idei államháztartási hiánycél tartását, pótolva az olajexporton kívüli bevételek elmaradását a tervezettől - áll a Fitch Ratings elemzésében.

    A hitelminősítő szerint ugyanakkor a szélesebb értelemben vett orosz reálgazdaságnak várhatóan már kevesebb haszna lesz a gyengébb rubelből. A nyersanyagexportőr cégek alacsonyabb költségbázisa eredményezhet valamelyes folyómérleg-kiigazítást, de az olajexport-szektoron kívüli, viszonylag csekély súlyú egyéb ágazatok versenyképességi nyereségének csak korlátozott hatása lesz a GDP-növekedésre - jósolták a Fitch Ratings elemzői. A cég szerint e versenyképességi nyereséget összességében meghaladja a romló üzleti és fogyasztói bizalom visszahúzó hatása és a vásárlóerőben mutatkozó veszteség.

    A Fitch Ratings szerint az orosz gazdaság növekedési üteme máris a "BBB" besorolású szuverén adósok mediánértéke alá lassult. A cég közölte: az idei és a jövő évi orosz GDP-növekedésre adott előrejelzését az eddig 2, illetve 2,5 százalékról 1,5, illetve 2 százalékra rontotta.

    Mindeközben az orosz gazdaságból tavaly a GDP-érték 5 százalékának megfelelő tőke áramlott ki. A tőkekivonás azóta is folyamatos probléma, ráadásul gyorsulhat is, ha komollyá válnak a kereskedelmi és pénzügyi szankciófenyegetések - áll a Fitch elemzésében.

    A hitelminősítő közölte: felülvizsgálná az orosz szuverén adósbesorolást, ha Oroszország ellen ilyen szankciók lépnének életbe. A Fitch Ratings elemzői szerint ugyanakkor nem egyértelmű, hogy Oroszország európai kereskedelmi partnerei vállalják-e az ilyen szankciókból eredő, saját gazdaságaikat fenyegető potenciális kockázatokat és az esetleges orosz megtorló lépéseket.