A TASZ a döntésre hivatkozva nyílt levélben kér felvilágosítást az egészségügyi államtitkárságtól, miért nem engedélyezi a tabletta alkalmazását.
Bence Rita tájékoztatása szerint a TASZ két év után most kapta meg az adatokat a GYEMSZI-től. Az államtitkárság korábbi közleménye szerint a tabletta használatával kapcsolatos "kockázatok továbbra is vita tárgyát képzik". A TASZ ebben a helyzetben arra kíváncsi, melyek ezek a "rejtett kockázatok" - tette hozzá.
A programvezető felidézte, hogy a GYEMSZI már 2012-ben engedélyezte az uniós tagállamok többségében - többi között Ausztriában, a Benelux-államokban, Franciaországban és Skandináviában - is alkalmazott tabletta használatát, de azóta sem hozta nyilvánosságra az ezzel kapcsolatos dokumentációt.
A TASZ közérdekű adatigénylésének csak most, két év után tett eleget a hatóság - írta Bence Rita. A határozat szerint "a készítmény megfelel (...) a meghatározott feltételeknek, ezért (...) forgalomba hozatalát (...) 5 éves időtartamra engedélyezi" - olvasható a közleményben.
A GYEMSZI megállapította, hogy "a gyógyszer terápiás hatásossága klinikailag is biztosított, és az előny/kockázat aránya kedvező. (...) A fentiek alapján a gyógyszer maradéktalanul megfelel (...) a jogszabályi előírásoknak" - tartalmazza a határozat.
Bence Rita hozzátette, hogy a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium állásfoglalásában már 2005-ben kimondta, hogy az abortusztabletta alkalmazása nem vonja maga után a terhességmegszakítások számának növekedést, és kevesebb kockázattal jár, mint a műtéti beavatkozás.
A tabletta használatának tiltása nem indokolt, a műtéti beavatkozással szemben kevésbé terheli meg a női szervezetet, a magzati élet védelméről szóló törvény előírásai pedig nem sérülnek, nem lazul a terhességmegszakítás szabályozása - idézte a szakmai állásfoglalást a programvezető.
A TASZ ebben a helyzetben fordult nyílt levélben - a Patent Egyesülettel közösen - az egészségügyi államtitkársághoz. Ugyanis szerintük a dokumentumok azt bizonyítják, hogy az illetékesek elvégezték a megfelelő eljárásokat, kockázatelemzést, és megállapították, hogy a tabletta használata hatásos és biztonságos.
Ezért azt kérdezik Szócska Miklós államtitkártól, mi az akadálya a tabletta forgalomba hozatalának - közölte Bence Rita.