A devizahitelesek helyzetéről

Pénzügyek - 2011-04-12

    Eleget téve a Parlamenti Fogyasztóvédelmi Bizottság felkérésének az alábbi tájékoztatást tudjuk adni a devizahiteleseket érintő legfontosabb kérdésekről. 

A pénzügyi fogyasztóvédelem teljes hiányát, talán az alábbi példán keresztül lenne érdemes bemutatni: Az adós 2007 januárjában felvett 21 millió forint hitelt, svájci frank alapon, 10 millió forint önerővel.

Ebből vett egy 30 millió forint értékű ingatlant, amelyet további 1 millióból újszerű állapotba hozott. 2009 első negyedévéig tudta is fizetni, de  megszűnt a munkahelye, fizetésképtelenné vált. 90 nap múlva a pénzintézet a büntetőkamatokkal együtt felmondta a hitelt, amit azóta végrehajtásra adott és a mai napig büntetőkamatot számít fel. A mai napon az ügyfél 36 369 103  forinttal tartozik.  

 

- Ügyfelünk azóta újra talált munkahelyet és vállalni tudna a korábbi 140 000 Ft helyett egy magasabb, havi 180 000 Ft-al való törlesztést. A pénzintézet csak abban az esetben hajlandó visszaállítani a hitelt, ha az ügyfél két éven keresztül, havi ~ 347 000 Ft-ot tudna törleszteni. Ez vállalhatatlan.  - Ezután csak az ingatlant értékesítése marad lehetséges megoldásként, azonban mivel a piac jelenleg áll, így nem megoldható az értékesítés. Ebből kifolyólag csak árverésen kelne el az ingatlan, azonban az ilyen úton való eladásból legalább 15 millió Forintos további követelés lenne a károsult irányába (plusz további késedelmi kamatok). Ezt a fennmaradó összeget a jövedelméből fogják tiltani, vagy további tulajdonait fogják értékesíteni. Épp ezért ez az adós a fekete gazdaságba menekül, soha nem lesz bejelentett jövedelme, vagy tulajdona, tehát a pénzintézet se így se úgy nem jut a pénzéhez.

 

További lényeges információk a megoldási javaslat kidolgozásához

 

 Egyesületünk már több mint 6400 panaszos ügyét kezeli, akikről anonim statisztikai adatokat is gyűjtöttünk. A kb. 30 kérdésből álló adatlap, kitér demográfiai információkra is, de főleg hiteladatokra kíváncsi. Ezek az információk alapján reprezentatív adatok nyerhetőek ki a rendszerünkből. Erre az információs adatbázisra alapozva tudjuk megállapítani, hogy a lakosság számára még vállalható maximális törlesztőrészlet, az eredeti árfolyam + 15%.

 

 Ehhez azonban fontos tudnunk, hogy mely árfolyamsávokban történtek a legnagyobb mértékű hitelfelvételek.   A 190-200 Ft-os árfolyamon való törlesztés a nehezen fizetők csak 9%-nak nyújtana megoldást. Amennyiben a bajba jutott hitelesek legalább 50%-án szeretne a kormány segíteni, akkor figyelembe véve a +15%-os tűrési határt, maximum 172 Ft-os árfolyamnak megfelelő törlesztőrészletekkel kellene kalkulálnia. (Ez például elérhető lenne kamatcsökkentéssel, mivel az árfolyamok rögzítéséből, akár kedvezőtlen hatások is kialakulhatnak.)  A sajtó ehhez  a tájékoztatóhoz további statisztikai adatokat, táblázatokat  tölthet le az egyesület honlapján (www.bhke.hu), az ott történő regisztrálás után. 

    Kiadó: Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete