Devizahitelek - Londoni elemzők: "tisztes kompromisszum"

Pénzügyek - 2011-06-05

Jelentősebb piaci hatásokkal nem járó "tisztes kompromisszumnak" minősítették a magyar devizahitelesek megsegítésére kidolgozott otthonmentő akciótervet pénteki helyzetértékelésükben az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó piaci elemzői.

Fitch Ratings hitelminősítő ugyanakkor kiadott elemzésében  annak a véleményének adott hangot, hogy a programnak rövid távon kedvező, hosszabb távon azonban kevésbé pozitív hatásai lehetnek.

    A Barclays Capital átfogó  elemzése szerint jóllehet a magyar kormány olyan megoldást választott, amely mutatja segítőkészségét, kiterjedésében mégis korlátozott. A program mindegyik eleméhez további szabályok járulnak, amelyek a kapcsolódó kockázatok mérséklését célozzák. Mindezek eredményeképpen erőteljes hosszú távú piaci hatás az intézkedéscsomagtól nem várható.

    A ház szerint az akcióterv átcsoportosítja a devizaadósságból eredő kockázatok egy részét a háztartásokról a kormányra és bankokra, de a jelentős devizaalapú eladósodottság terhét önmagában nem számolja fel, csak későbbre tolja.

    Így Magyarország makroteljesítményén - a növekedésen, a folyómérleg-egyenlegen és a költségvetésen - múlik, hogy a program nyomást gyakorol-e majd az állami pénzügyekre - például a kormánygaranciák lehívása esetén -, vagy a bankok eredményére és végső soron a forintárfolyamra - áll a Barclays Capital  londoni elemzésében.

    Ez utóbbival kapcsolatban a ház felzárkózó piaci elemzői kiemelik, hogy a forint egész héten "jól tartotta magát", a cég szerint azért, mert a befektetők megkönnyebbülve vették tudomásul, hogy az "örökölt" devizaalapú hitelállományról a kormány és a bankok között létrejött megállapodásban nagy meglepetések nincsenek.

    A Barclays Capital szakértői fontos elemnek nevezik, hogy az egyezség nem tartalmaz adósság-elengedést. Az adósság-elengedés egyértelmű kizárása az elemzés szerint azért is fontos, mert elháríthatja annak morális kockázatát, hogy a jelzáloghitelüket fizetni képes háztartások is inkább a nem fizetést választják, adósságleírás reményében.

    A Barclays Capital londoni elemzői a program "fő meglepetésének" tartják az ingatlanárverési kvótát, és felidézik, hogy az MNB a negyedévenkénti kvóta emelését tartaná szükségesnek, tekintettel a bankok kinnlevőségi portfolióiban gyűlő nem teljesítő hitelekre, amelyek rontják a hitelezési kapacitást.

    A Barclays Capital pénteki értékelése szerint a program meglepetései közé tartozik, hogy jóllehet az euróalapú jelzáloghitelezés tilalma megszűnik, az euróhitel-felvételi jogosultság kritériumai kemények. "Azt feltételeztük, hogy az (euróalapú) jelzálogkölcsönzés újraindítása kedvező hatást gyakorolhat a forintra, (...) azonban a hitelösszeg az új kritériumok miatt szerény lesz" - áll a cég pénteki elemzésében, amely szerint a forintárfolyamra gyakorolt pozitív hatás mértéke így elmaradhat a ház által korábban várttól.

    A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő ugyancsak  Londonban kiadott elemzésében "valószínűtlennek" nevezte, hogy a programnak hosszú távon érdemi pozitív hatása lenne a magyar háztartások adósságszolgálat-teljesítési képességére, vagy a bankok által a hitelportfoliók teljesítményének javítása végett kifejtett erőfeszítésekre. A Fitch szerint a programban szereplő intézkedések valószínűleg csak elodázzák a háztartások eladósodottságával és a bankok eszközminőségével kapcsolatos problémák megoldását, és bizonyos forgatókönyvek megvalósulása esetén ezek a problémák még nagyobb hangsúlyt is kaphatnak.

    A hitelminősítő szerint az intézkedéscsomagnak rövid távon "marginális pozitív" hatása lehet a hitelteljesítésre, mivel a hitelesek adósságszolgálat-teljesítési képessége és készsége is javulhat. A Fitch Ratings azonban azzal számol, hogy hosszabb távon, 2015-től érdemi kockázatként merül fel az adósságszolgálati teljesítmény romlása. Ennek oka az, hogy akkortól várhatóan jelentősen emelkednek a törlesztési összegek, mivel egyrészt a fő hitelállomány havi visszafizetési részleteit ismét a piaci árfolyamok határozzák majd meg, másrészt el kell kezdeni a piaci és a csökkentett árfolyamok különbségéből eredő, külön számlán forintban felgyűlt tartozások törlesztését is.

    A Fitch szerint emellett megvan annak a kockázata is, hogy egyes devizahitelesek "túl nagy mértékben növelik" fogyasztási kiadásaikat a 2015-ig tartó időszakban, ahelyett, hogy megtakarításokat gyűjtenének a későbbi törlesztésekre.

    Az ingatlan-árverezésekre kirótt korlátozó kvóták egyik rövid távú hatása a Fitch Ratings pénteki kommentárja szerint az lehet, hogy a hitelesek törlesztési fegyelme nem javul. A kvótarendszer emellett komplikálhatja és meghosszabbíthatja a bankok számára kinnlevőség-portfoliók megtisztítási folyamatát - áll a hitelminősítő pénteki londoni elemzésében.

    A Fitch szerint mindemellett annak a kockázata is fennáll, hogy 2015-től - a kvótalimitek feloldása után - a kisajátított hitelfedezeti ingatlanok megnövekvő kínálata jelentős lefelé ható nyomást gyakorol az ingatlanárakra Magyarországon, ráadásul ez éppen abban az időszakban történne, amikor a hitelfelvevőknek nagyobb havi törlesztési terhekkel kell megbirkózniuk.

    A cég szerint mindezek alapján jelentős a kockázata annak is, hogy a következő kormány 2015 után is fenntartja a kvótarendszert és az árfolyamrögzítést.

    A Fitch Ratings közölte ugyanakkor: várakozása szerint a program nem vezet semmilyen osztályzati módosításhoz, egyebek mellett azért, mert a nyugat-európai anyabankok jó eséllyel továbbra is kitartanak magyarországi érdekeltségeik mellett.

 

Forrás:MTI