Londoni elemzők: nagy bankveszteségekkel járhat az egy összegű végtörlesztés

Pénzügyek - 2011-09-11

- Londoni felzárkózó piaci elemzők pénteki kommentárjai szerint elvileg többmilliárd eurós bankveszteségekkel is járhatna, ha sokan élnének a devizaalapú hitelek egy összegben, rögzített árfolyamon történő visszafizetésének lehetőségével, egyes citybeli elemzői vélemények szerint mindazonáltal "teljesen valószínűtlen", hogy az intézkedést a javasolt formában a magyar kormány bevezetné.

    Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője pénteken bejelentette: a Fidesz-KDNP országgyűlési frakciója azt javasolja a kormánynak, hogy tegye lehetővé a devizahiteleseknek adósságukat rögzített árfolyamon, egy összegben történő végtörlesztését. A javaslat szerint a svájci frank-alapú hiteleket 180, az eurót 250 forintos árfolyamon törleszthetnék az adósok, s a bankoknak kellene viselniük a tranzakció teljes költségét.

        A kormány vasárnap dönt a kérdésben.

    Az RBC Capital Markets globális befektetési csoport londoni részlegének felzárkózó piaci elemzői pénteki gyorselemzésükben közölték, hogy számításaik szerint 16 milliárd eurónak megfelelő, jelentős részben svájci frankban denominált hitelállomány van kint a devizahiteleseknél.

    Az RBC londoni elemzőinek "hozzávetőleges" számításai szerint ha a javaslatot jelenlegi formájában fogadják el, az akár 3,4 milliárd euró - az éves magyar hazai össztermék (GDP) több mint 3 százalékának megfelelő - veszteséget is okozhatna a magyar bankrendszernek.

    A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői által péntek este befektetőknek összeállított részletes értékelés szerint abban, hogy a Fidesz-KDNP frakció e javaslattal is megpróbált segíteni a törlesztéseikkel küszködő devizahiteleseken, fontos tényező lehetett, hogy a kormány gyenge makrokörnyezetben készül még további takarékossági intézkedésekre.

    A JP Morgan elemzőinek előrejelzése szerint a magyar gazdaság a jelenlegi negyedévben várhatóan stagnál az előző negyedévhez viszonyítva, éves összehasonlításban pedig a cég londoni szakértői 0,5 százalékos növekedést várnak a második negyedévben mért 1,5 százalékos GDP-növekedés után.

    A ház elemzői ezzel összefüggésben kiemelik azt a véleményüket, hogy a fogyasztást lenyomják a devizaalapú hitelek emelkedő törlesztési részletei és a kormány által elkezdett takarékossági intézkedések.

    Mindemellett - bár az autóiparban zajló beruházások felhajtóerőt adnak - a beruházások összességében szintén visszaesnek az idén a JP Morgan előrejelzése szerint.

    Mindezek alapján a ház londoni szakértői 2011 egészére mindössze 1,5 százalékos, 2012-re pedig 1,3 százalékra lassuló éves GDP-növekedést várnak a magyar gazdaságban.

    A JP Morgan felzárkózó piaci elemzői - felidézve az eddig bejelentett 100 milliárd forint értékű új költségvetési takarékossági intézkedéseket - pénteki értékelésükben "biztatónak" nevezték, hogy a kormány "idejekorán felismerte a  költségvetési elcsúszást", a cég szerint azonban még további korrekció szükséges.

    A ház londoni elemzői közölték: saját becslésük szerint jövőre a Széll Kálmán Tervben meghirdetett, 2 százalékos GDP-arányos megtakarítási intézkedéseken felül a hazai össztermék 0,6 százalékának megfelelő további lépésekre lesz szükség a várható bevételi hiány kezelésére.

    A JP Morgan elemzőinek véleménye szerint azonban a Fidesz-KDNP frakció által pénteken bejelentett javaslat ezzel együtt is "problematikus", mivel "olyan egyoldalú kezdeményezés", amely "éppen a megcélzott lakossági rétegnek nem nyújtana feltétlenül jelentős segítséget". Mindemellett a fennálló (hitelfolyósítási) szerződések törlése törvénysértőnek bizonyulhat az EU-előírások alapján.

    Ráadásul - hacsak a kormány maga nem nyújt devizahiteleket a devizaalapú lakáshitelek felvevőinek - a részvételi arány a frakció által javasolt programban valószínűleg alacsony lenne, tekintettel arra, hogy a kis- és közepes jövedelmű adósoknak nincs elegendő pénzük hiteleik egyösszegű törlesztéséhez - vélekedtek pénteki kommentárjukban a JP Morgan londoni elemzői.

    A ház szakértői közölték: tudomásuk szerint a kormány korábban arról biztosította a bankokat, hogy a rájuk kivetett, három évre szóló - évente a GDP-érték 0,7 százalékának megfelelő - különadókon felül más egyszeri intézkedéseket nem ró ki rájuk. Az egyösszegű végtörlesztésről szóló pénteki javaslat azonban a JP Morgan számításai szerint 0,3 százalékos GDP-arányos további veszteséget okozna rendszerszinten a bankoknak már akkor is, ha a svájci frank-alapú hitelek felvevőinek csak a 10 százaléka élne a lehetőséggel.

    Ha a kormány "felrúgja ezt az informális megállapodást ... véleményünk szerint annak középtávú növekedési következményei hátrányosak lennének a kormány átfogó fejlesztési stratégiájára" - fogalmaztak pénteki elemzésükben a JP Morgan londoni szakértői.

    A ház szerint a vasárnap esedékes kormánydöntésig "a javaslat hátrányai mindinkább világossá válnak", és "szilárd annak a valószínűsége", hogy a javaslatot nem fogadják el.

    "Ha tévednénk, és a javaslatot elfogadják, akkor az intézkedést EU-bíróságokon támadnák meg, mivel az már élő szerződések egyoldalú törlésével érne fel" - vélekedtek a JP Morgan londoni elemzői.   

    A pénteki londoni kereskedésben jelentősen emelkedett a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása.

    A CMA DataVision piaci adatszolgáltató szakelemzőinek kimutatása szerint az ötéves futamidejű magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a 416,1 bázispontos előző záró után  430-435 bázispont - tízmillió euró magyar államadósságra 430-435 ezer euró - környékén mozgott  a londoni piacon péntek este.