Simor: egyhangúlag döntöttek a 6 százalékos kamat tartásáról

Pénzügyek - 2011-07-27

Egyhangú döntést hozott a monetáris tanács a 6,00 százalékos alapkamat tartásáról  - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke kedden, a testület ülését követő sajtótájékoztatón Budapesten.

 A jegybank elnöke elmondta, a tanács előtt egyetlen javaslat volt, ez a 6,00 százalékos kamat tartására vonatkozott.

A monetáris tanács most először ülésezett kedden.

    Simor András hangsúlyozta: az infláció 2012 végére monetáris szigorítás, azaz kamatemelés nélkül is 3 százalékra süllyedhet. Megjegyezte azt is, hogy a 3 százalékos inflációs célhoz huzamosabb ideig szükség lehet a jelenlegi kamatszint fenntartására.

    A vázolt forgatókönyv hátterét ismertetve az elnök elmondta: a nyersanyagárak emelkedésének hatása 2011-ben fokozatosan megjelenik a maginflációban, ahogy az már a júniusi inflációban látható volt, ugyanakkor a gyenge belső kereslet és a viszonylag magas munkanélküliség fegyelmezőleg hat az árazási és bérezési döntésekre. Hozzátette azt is, hogy 2012-re a nyersanyagárak emelkedése várhatóan kifut, miközben 2012-ben a gyenge belső kereslet és a magas munkanélküliség továbbra is visszafogja az árazási és bérezési döntéseket, így 2012 végére reálisnak tűnik a 3 százalékos infláció elérése.

    A magyar bankrendszer likviditása és tőkeereje a jelenleginél erősebb svájci frank esetén is megfelelő  - felelte egy kérdésre Simor András.

    Az elmúlt év októberében 2011 végére 245 forintos, 2012 végére 257 forintos svájci frankkal végezte el a stressztesztet a magyar bankrendszernél az MNB, és az eredmény szerint a bankrendszer ilyen esetben is képes lenne a veszteségek fedezésére - jelezte a jegybank elnöke.

    Ez annak köszönhető, hogy a válság után a bankok hathatós intézkedéseket tettek mind a likviditási, mind a tőkehelyzetük javítása érdekében - tette hozzá.

    A következő stressztesztre októberben kerül sor, "de nincs okunk azt hinni, hogy pillanatnyilag a bankrendszer stressz ellenálló képessége gyengébb lenne, mint tavaly októberben volt" - hangsúlyozta Simor András.

    Arra a kérdésre, hogy a kifizetendő, közel 200 milliárd forintot kitevő nyugdíjpénztári reálhozamokból mennyit fordíthat megtakarításra illetve hitel előtörlesztésre a lakosság, a jegybank elnök egy korábbi prognózisra hivatkozott, amely szerint ennek közel 50 százalékát nem költik el fogyasztásra. Makrogazdasági szempontból viszonylag semleges hatású, hogy az 50 százalékból mennyit fordítanak hitel előtörlesztésre és mennyit megtakarításra - fűzte hozzá Simor András.

Mti