A lengyelek 69 százaléka nem bízik abban, hogy jó együttműködés alakul ki Karol Nawrocki megválasztott elnök és Donald Tusk kormányfő között - derül ki a Pollster közvélemény-kutató cég hétfőn közzétett felméréséből.
A július 8-9-én 1085 fős mintán készített, a Super Express napilapban ismertetett kutatásban azt kérdezték a lengyelektől, hisznek-e abban, hogy az új elnök és a kormányfő együttműködik majd a Lengyelország számára fontos ügyekben. A megkérdezettek 69 százaléka nemmel, 31 százalék pedig igennel válaszolt.
A június 1-én ellenzéki jelöltként megválasztott Karol Nawrocki augusztus 6-án tesz elnöki esküt Szymon Holownia alsóházi elnök bejelentése szerint.
Június 11-i beszédében Nawrocki reményének adott hangot, hogy hivatalba lépésével "új nyitás" kezdődik majd a lengyel politikában. Megígérte, hogy "egy egységes Lengyelország elnöke lesz", és úgy vélte, elsősorban a biztonsági kérdésekben kell együttműködni, félretéve a politikai nézetkülönbségeket.
A Wirtualna Polska hírportálnak adott, június 13-án megjelent interjúban Nawrocki kijelentette: Tuskot az 1989-es rendszerváltás utáni Lengyelország "legrosszabb miniszterelnökének" tartja. Azonban az állampolgárok elvárják az elnöktől és a kormányfőtől, "hogy az egymás iránti érzelmeket tegyék félre a lengyelek számára legfontosabb ügyek esetében", ezért "tárgyalóasztalhoz ül" Tuskkal - jelezte Nawrocki.
Június 11-én Tusk újságíróknak azt mondta: "muszáj bíznia" abban, hogy egyes területeken sikerül közös nevezőre jutni Nawrockival. Hozzátette: ellenkező esetben "talál majd olyan módszereket, amelyek révén törvények meghozatala nélkül vihet keresztül pozitív változásokat".
A közvetlenül választott lengyel államfőnek az alkotmány értelmében viszonylag erős jogosítványai vannak. Ő a hadsereg főparancsnoka, a nemzetközi kapcsolatokban Lengyelország legmagasabb rangú képviselőjének számít, hatáskörébe tartozik a nemzetközi szerződések jóváhagyása és felmondása is. Megvétózhatja a parlament által elfogadott törvényeket, és az elnöki vétót a szejm újabb szavazáson csak háromötödös többséggel utasíthatja el. A jelenlegi kormánykoalíció nem rendelkezik ilyen többséggel.