Celluloidra festett és rajzolt alakokat mozgatott, elevenített meg – animált – egy színpadra vetítve Emile Reynaud saját, kvázi filmvetítőjével az 1800-as évek végén, ezért tekintik az animációs film atyjának a Lumiere-testvérek találmánya előtt alkotó művészt. A produkciót – az Optikai Színháznak nevezett vetítést – először 1892. október 28-án láthatta a nagyközönség Párizsban, ezért ünnepli ezt a napot immár öt éve az Animáció Világnapjaként a műfaj világszervezete (ASIFA).
Először csatlakozik vidéki helyszín a világnap magyarországi rendezvénysorozatához 2007. október 28-án. Vasárnap 10 órától Debrecenben, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban vetítések, animáció-történeti előadások és gyermekprogramok – melyeken a legfiatalabbak maguk is készíthetnek animációkat – követik egymást.
A programok párhuzamosak a budapesti rendezvényekkel, így kiemelt szerepet kap az olasz animáció: nagy mestere, Bruno Buzzetto rövidfilmjeiből vetítenek válogatást a MODEM előtti szabad téren – ha rossz idő lesz, benn a földszinti előtérben. Megnézhetik az érdeklődők a hazai Moholy-Nagy Művészeti Egyetem diplomafilmjeit, és egy válogatást a Kecskeméti Animációs Filmfesztivál rövid műveiből. A világnap hagyománya szerint látható lesz jó pár azokból a filmekből, melyeket az ASIFA tagjai – negyven ország animációs szervezetei – küldtek.
A 10 óra után kezdődő vetítések mindegyike ingyenes. Saját témája is lesz a debreceni rendezvénynek: az animáció egyik – ma divatos – világa, az animék. A MODEM harmadik emeleti termében egész nap vetítik e fantáziafilmeket, szó lesz történetükről is – erre szakosodott a helyi „Kapu Távoli Világokra” Szerepjáték, Képregény, Fantasy és Science-Fiction Egyesület, mely jelentős szerepet vállalt a világnap debreceni programjainak megszervezésében.