Debreceni Jazznapok

Programajánló - 2007-09-02

2007. 09. 06. - 09. 09.

Baltazár Dezső tér, Kölcsey Központ, Kossuth tér

A harminchat éves múltra visszatekintő Debreceni Jazznapok méltán emelkedett a mérvadó nemzetközi fesztiválok sorába.

Debrecen: ahol a jazz örök divat

Közép-Kelet Európa egyik legnagyobb jazzfesztiválján a külföldi sztárokat felvonultató színvonalas koncertek sorozata mellett, hazai ismert zenészek és énekesek is fellépnek.

Két lábon járó jazz-legenda – Tomasz Stanko - , fiatal tehetségek és sok-sok igazi zenei élmény. Ebben az évben Lengyelország legjobb jazz-zenészei lesznek a fesztivál vendégei, és itt lesz a magyar jazzélet legjava is.

Azt mondják: a jazz újra divatba jött, de Debrecenben már harminchat éve divat, ugyanis ennyi idős a Debreceni Jazznapok, amely idén is különleges élményt tartogat a zenerajongók számára.

Változatosság, amely gyönyörködtet

A jazz valaha sokáig a tiltakozás muzsikájaként létezett, ma inkább nemzetközi, szintetizáló, élő zeneként tartjuk számon. Az elmúlt több mint harminc év alatt Debrecen a jazz valóságos fellegvárává vált. A Debreceni Jazznapok Magyarország legrégibb jazzfesztiválja, amelynek lelkes közönsége legendás hangversenyek, sok kiváló külföldi és magyar muzsikus játékát őrizheti emlékezetében.

Az utóbbi években megújult seregszemle az idén új szakaszba lép. A jazz fejlődésében fontos szerepet játszó amerikai városok (New Orleans, St.Louis, Chicago, New York) jazzéletét bemutató sikeres sorozat lezárásával most egy európai régió, Lengyelország jazzművészete kerül a középpontba. Nem csak a hagyományos lengyel-magyar barátság okán, bár ez is elegendő indok lehetne az újbóli közeledésre. Lengyelország jazz-nagyhatalom: világot járó muzsikusai, jól szervezett jazzélete, híres fesztiváljai érdemessé teszik a megkülönböztetett figyelemre. Három évtized alatt a nagy öregektől a fiatalokig csaknem minden jelentős lengyel jazz-zenész megfordult a Debrecenben, az idei program mégis különlegesnek számít. Lengyelország még soha nem jelent meg ilyen koncentrált formában magyar jazzfesztiválon. Itt lesz Tomasz Stańko, az idősebb nemzedék világhírű képviselője, Krzysztof Ścierański, a bámulatos hangszertudású basszusgitáros, de találkozhatunk a lengyel új hullám reprezentánsaival, Adam Pieronczyk szaxofonossal és az RGG trióval, illetve a tradicionális vonalat követő Prowizorska Jazz Banddel is. Négy nap alatt képet kaphatunk a lengyel jazz különböző irányzatairól, a muzsikusok neve és személye pedig garancia arra, hogy rendkívüli élményekben legyen részünk.

 A fesztivál természetesen a magyar jazz jeles előadóinak, együtteseinek is pódiumot biztosít. A színvonalas mezőnyben a hagyományos jazz idősebb művelői (Tommy Vig, Gonda János) mellett nagy számban lesznek jelen napjaink meghatározó, különböző forrásokból merítő, sokféle elemből építkező irányzatainak fiatalabb képviselői (Nalanda, Ektár, Djabe, Fusio, László Attila, East Side Jazz Company, Cornelio Tutu). Kreativitás, muzikalitás, dinamizmus – a színkép gazdag és változatos, miként a magyar jazz 2007-ben.

 A jazznapok az idén új színpadot is avat: a szabadtéri jamboree koncertjeinek a belváros új nevezetessége, a Baltazár tér ad helyet. A fesztivál helyszínei így egy körben, fáradság nélkül megközelíthetők. Négy nap, öt helyszín, 22 lengyel és magyar formáció – ez a 36. Debreceni Jazznapok kínálata. Ahogy a régi latin jazzközmondás tartja: Varietas delectat. Csak élni kell vele.

RÉSZLETES PROGRAM

 SZEPTEMBER 6. CSÜTÖRTÖK, BALTAZÁR DEZSŐ TÉR ↓

18.00  Nalanda (H) – Kaszás Péter az egyik legsokoldalúbb és legtöbbet foglalkoztatott hazai dobos, rengeteg formációban láthatta már a közönség Gerendás Péter zenekarától a TNT-n át az Electric Jazz Force-ig. Saját zenekarát, a Nalandát 2005-ben alapította hasonlóan fiatal, de „sokat látott” muzsikusokkal. A csapat ars poeticája a Nalanda szó jelentésével határozható meg legjobban: „határok nélkül adni”.A dallamokban és lendületes groove-okban gazdag, a fúziós jazz, a drum ’n’ bass és a funk elemeit vegyítő muzsikájuk egyre több rajongóra talál. 2006-ban megjelent első CD-jük is bizonyítja, hogy a csapat előtt szép jövő áll.

Birta Miklós – gitár, Zana Zoltán – szaxofon, Bubenyák Zoltán – billentyűs hangszerek, Kolta Gergő – basszusgitár, Kaszás Péter – dob

19.30  RGG Trio (PL) – A zenekar elnevezése a tagok nevének kezdőbetűit jelöli. A a katowicei jazz-egyetemen végzett, lengyel jazz új hullámával érkező hármas a klasszikus trió-felállásban szerepel, zenéjük azonban mindennek nevezhető, csak szokványosnak nem. Három erős egyéniség, három kiváló hangszeres, akiknek játékát a szabadságnak a kortárs jazz új törekvéseivel szinkron értelmezése jellemzi. Indulásukkor, 2002-ben és 2003-ban több hazai és nemzetközi jazzversenyen végeztek az első helyen. 2005-ben megjelent Straight Story című lemezüket nagy kritikai elismerés fogadta. Újabb, Unfinished Story – Remembering Kosz című albumuk idén májusban jelent meg. A trió rendszeresen lép fel Lengyelországban, és Európa több országába kaptak már meghívást fesztivál-, illetve klubszereplésekre.

Przemysław Raminiak – zongora, Maciek Garbowski – bőgő, Krzysztof Gradziuk – dob

21.00  Fusio Group (H) – Az együttes elődje, a Fusio Quartet 1992-ben alakult, majd tagcserék után 1999 szeptemberében jött létre a Fusio Group. Az együttes tagjai főként a zenekarvezető, Szendőfi Péter saját szerzeményeit játsszák, saját hangszerelésben. Jellemző rájuk a szabad improvizáció, a magas szintű hangszertudás, többféle stílusirányzat eredeti ötvözése. Lendületes, fordulatos, sodró zene ez a Chick Corea Electric Band, Brecker Brothers, Yellowjackets, John Scofield Quartet által kitaposott úton. 2006-ban az év jazz-zenekarának választotta a szakma, teljesítményüket eMeRTon díjjal is jutalmazták. Negyedik albumuk Stickman címmel 2007-ben jelent meg.

Elek István – szaxofon, Kormos János – gitár, Romhányi Áron – billentyűs hangszerek, Barabás Tamás – basszusgitár, Szendőfi Péter – dob

A belépés ingyenes!

________________________________________

 

SZEPTEMBER 7. PÉNTEK

Kossuth tér ↓

15.00  Zakar Trio+ (H) – Zakar Zoltán a magyar jazz rejtőzködő tehetsége. A 80-as években végzett a jazztanszakon, utána több magyar együttesben játszott, majd az Újvilágban próbált szerencsét. Első hangszere a harsona, de kiválóan zongorázik, zenét szerez, sőt hangszereléseket is készít. A sziget meséi című, lemezen is megjelent nagyzenekari szvitjét két éve a Debreceni Jazznapokon mutatta be. A vándorlások után pár éve visszaköltözött szűkebb pátriájába, és tevékeny részt vállalt a debreceni jazzélet fellendítéséből. Triójával örökzöldeket és saját szerzeményeket játszik a rá jellemző stílusos muzikalitással.

Zakar Zoltán – zongora, Kapusi Kálmán – nagybőgő, Kalmár Zoltán – dob, Tóth Ilona Csilla – ének

A belépés ingyenes!

Baltazár Dezső tér ↓

17.00  Ektár  (H) – A kortárs improvizatív zenét játszó formáció 2002 őszén mutatkozott be a Győrfree zenei fesztiválon. Az együttes kompozícióit balkáni, távol-keleti és afrikai zenei kultúrák inspirálták, de a legszigorúbban szerkesztett darabokban a középkori zene, az európai népzenék és a kortárs zene hatásai egyaránt fellelhetőek. Az Ek-tar indiai szó; annyit jelent: egy húr, az öt muzsikus kifejezésben, melodikus variációkban, ritmikájában igyekszik így összeolvadni, mintha valójában egy húron játszana.

Tóth Evelin – ének, Szőke Szabolcs – gadulka, sarangi, Kardos Dániel – gitár, Horváth Balázs – nagybőgő, Váczi Dániel – szaxofon (vendég)

 

18.00  Márkus Norbert (H) – 1971-ben született Budapesten. Hatéves korában kezdett zongorázni. Gimnáziumi tanulmányaival párhuzamosan elvégezte a Budapesti Vasutas Zeneiskola szórakoztató zenei tagozatát. 1992-ben kezdte meg tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Fõiskola jazz-zongora tanszékén, ahol öt éven át Gonda János volt a tanára. 1997-ben kapta meg művész/tanári diplomáját, ezzel egy időben felvételt nyert az amszterdami konzervatórium jazz-zongora szakára, ahol neves amerikai jazzművészek kurzusait is látogatta. Mesterdiplomáját 2003-ban szerezte meg. 1999-ben második helyezést ért el a montreux-i jazz-szólózongora versenyen. Európa több országában és Magyarországon a legkülönfélébb formációkban szerepelt, számtalan tv- és rádiófelvételt készített. Szimfonikus műveket is komponál. Szólódarabjaiban a késő romantikus és a korai modern klasszikus zenét vegyíti jazzes és modern improvizációs elemekkel. A vak zongorista fellépésére az Esélyegyenlőség Évében kerül sor.

19.00  East Side Jazz Company (H) – Az East Side Jazz Company a Lakatos Ágnes Trió kibővítésével jött létre. A zenekar egyéni hangzásvilágát annak köszönheti, hogy megpróbál elszakadni a hagyományos amerikai jazztől, és a hangsúlyt a kelet-európai, balkáni dallam- és ritmusvilágra helyezi. Újszerű a zenekar összetétele is: szerepet kap benne a cimbalom, a hegedű, valamint több népi fúvós hangszer. Az East Side Jazz Company abban különbözik más hasonló irányú törekvéstől, hogy a kompozícióik dalok, tehát az énekhang kerül a fókuszba – Lakatos Ágnes, az egyik legelismertebb hazai jazzénekesnő tolmácsolásában. Az ESJC magyarországi jazzklubok és fesztiválok gyakori fellépője. Első lemezük Bora címmel 2003-ban jelent meg, ezt 2006-ban a Fata Morgana követte. Darabjaik komponistája Csuhaj Barna Tibor bőgős, akinek szerzeményeire Enyedi Sugárka írt szöveget.

Lakatos Ágnes – ének, György Mihály – gitár, Elek István – szaxofon, Lukács Miklós – cimbalom, Csuhaj-Barna Tibor – bőgő, Jeszenszky György – dob

A belépés ingyenes!

Kölcsey Központ –Nagyterem ↓

20.30  Adam Pieronczyk Trió (PL) – A harminchat éves Adam Pieronczyk generációjának legkitűnőbb és legnépszerűbb szaxofonosa, aki számtalan fesztiválon szerepelt, és szavazáson végzett az élen. Hosszú időn keresztül játszott együtt a nagyszerű lengyel zongoristával, Leszek Mozdzerrel. Tenorjának jellegzetes, recsegős, baritonba hajló hangja összetéveszthetetlenné teszi hangzását. Sok neves amerikai muzsikussal játszott együtt, a kritikusok mindenütt elismeréssel méltatják hangszeres virtuozitását, pontosságát, zenéje intellektuális tartalmait. Legutóbbi lemezét a brazil zenei kultúra, a bossa novás, latinos ritmusok ihlették: ezek különleges újjáértelmezése, a megkapó játékosság, a mindent átható muzikalitás teszi kimagaslóvá a Busszal Sao Paulóba című albumot.

Adam Pieronczyk – tenor- és szopránszaxofon, ének, Andrzej Swies – bőgő, Krzysztof Dziedzic: ütőhangszerek, ének

Djabe (H) – A Djabe afrikai ashanti nyelven szabadságot jelent. A world/fusion irányzat első számú magyarországi képviselője a szabadsággal élve a legkülönfélébb forrásokból merít. Egyedi zenéjében a jazz elemei a magyar és a világzene különböző összetevőivel keverednek. A Djabe az egyik legkeresettebb magyar jazz zenekar a nemzetközi fesztiválokon. Az utóbbi három évben sikerrel szerepelt Európában és Észak-Amerikában, gyakran bonyolít le országos turnékat is. Fellépései a leglátványosabb magyar élő jazzprodukciók. Kiadványain és koncertjein a legkorszerűbb technikai megoldásokat alkalmazza.A Djabe több mint 10 éves fennállása alatt számos hazai és nemzetközi díjat, elismerést szerzett. A Witchi Tai To című duplaalbum 2000-ben a legjobb jazz/world music lemez lett Magyarországon (Arany Zsiráf Díj). 2002-ben az Update című album kapta az év legjobb world music lemeze címet (eMeRTon). A Táncolnak a kazlak DVD audio változata nemzetközi Prince Award díjat kapott 2004-ben.

Barabás Tamás – basszusgitár, Égerházi Attila – gitár, Sipos András – ének, ütőhangszerek, Kovács Ferenc – trombita, szárnykürt, hegedű, Banai Szilárd – dob, Kovács Zoltán – billentyűs hangszerek

Belépőjegy: 1800 Ft

Bérletvásárlási lehetőség: Ha szeretne részt venni mindkét Kölcsey Központban tartandó esti fellépésen, szeptember 7-én és 8-án egyaránt, 3000 Ft-ért válhatja meg bérletét!

Orange Jazz Klub ↓

Debrecen Jazz Group – A több mint 40 évvel ezelőtt Kiss Ernő zongorista vezetésével alakult Debreceni Jazzegyüttes a műfaj debreceni zászlóvivője, a jazznapok állandó közreműködője. A sokáig kvartettként működő zenekar fennállása során több hazai és külföldi fesztiválon (San Sebastian, Kassa) szerepelt sikerrel, játékát önálló hanglemez és rádiófelvételek sora örökítette meg. A kvintetté bővült csapat repertoárján modern jazzkompozíciók és saját szerzemények szerepelnek. Vezetője, Gyarmati Zoltán szaxofonos munkásságát Debrecen város Önkormányzata 2004-ben Csokonai-díjjal ismerte el.

Gyarmati Zoltán: szaxofon, Zakar Zoltán: harsona, Erdei Kálmán: zongora, Fazekas Csaba: bőgő, Pataji Géza: dob

Belépőjegy: 600 Ft

Unplugged Jazz Klub ↓

Jazzprecedens  (H) – A Jazzprecedens Maci Lakatos Zoltán Nyíregyházán élő zongorista 2007-es kitörési kísérlete. Budapesti társakat keresett hozzá, olyanokat, akikkel együtt játszva megtalálhatja és szétoszthatja azt, ami mai énjét jelenti: érzelmet, szépséget, izgalmat, veleszületett, spontán, a zabolátlanságig belülről jövő muzsikájában. Makkai László a szabad jazz és az ütőhangszerek megszállottja. Tóth Sándor a hazai jazz középnemzedékének legkiemelkedőbb egyénéségei közé tartozik, Debrecenből indulva Pege Aladárral járta a világot, a Jazzpression alapítójaként és az Eichinger Quartett szaxofonosaként vált ismertté. Nagy Péter bőgőjátéka finom érzékenységgel színezi és bravúros magabiztossággal tartja össze a hangzást. Közös játszóterük a legszélesebb értelemben vett jazz. A játékok itt nincsenek előre legyártva és beépítve, a szabályok is a szerint alakulnak, ahogyan a hangszerekből az adott pillanat kiformálja őket a több évtizedes zenei gyakorlat alapján, az újat alkotás izgalmából.

Tóth Sándor – szaxofon, Maci Lakatos Zoltán – elektromos zongora, Nagy Péter – bőgő, Makkai László – dob, ütőhangszerek

Belépőjegy: 600 Ft

________________________________________

 SZEPTEMBER 8. SZOMBAT

Kossuth tér ↓

15.00  Trio Minimal (H) – A formációt Bartha Levente dobos és Dankó Iván zongorista hívta létre 1994-ben. Az akkor épp nagykorúvá cseperedett két zenész Dob-Zongora Est címmel koncertezett és aratott sikereket Debrecenben. Zenéjüket kísérletező jellege tette igazán izgalmassá. Dankó egyedülálló módon vezette bal kézzel a basszusszólamot, miközben szabad kezével ritmizált, improvizált, vagy akár dallamokat játszott. Újabb „találkozásuk a zenében” szerencsés időben történt. Kapóra jött Kupás Zoltán basszusgitáros bekapcsolódása, aki Budapesten eltöltött zenészévei után újra hazai pályán szeretné kamatoztatni tehetségét. A jazznapok alkalmával összeállt trió ismét életre kelti a 13 évvel ezelőtti dallamokat a saját szerzeményektől a kedves örökzöldekig. Céljuk, hogy színes ritmusvilágú előadásukkal magukkal ragadják a hallgatóságot.

Dankó Iván – zongora, Kapusi Kálmán – basszusgitár, Bartha Levente – dob

A belépés ingyenes!

Baltazár Dezső tér ↓

17.00  ÜssDob (H) – A jazznapok egyik szenzációja az öt évtizeden át Amerikában élt vibrafonos-dobos, Tommy Vig fellépése. A sokoldalú muzsikus az 1956-os forradalom leverését követően hagyta el Magyarországot, új hazájában a legtöbbet Los Angelesben és Las Vegasban tevékenykedett. Dobosként, vibrafonosként, zeneszerzőként és hangszerelőként a műfaj megannyi kiválóságával (Quincy Jones, Tony Bennett, Benny Golson, Frank Sinatra, Henry Mancini, Shorty Rogers, Stan Kenton) dolgozott együtt. Négy évtizedig vezette saját nagyzenekarát, Hollywoodban 1400 stúdiófelvétel részese volt. Ő rendezte és vezényelte az 1984-es Los Angeles-i olimpiai jazzfesztivál koncertjeit. 2006-ban költözött haza, és aktívan bekapcsolódott a magyar jazzéletbe. Budapest 1956 című nagyzenekari műve a Magyar Jazz Szövetség hangszerelő versenyének első díját nyerte el. Az ütőhangszereket középpontba állító ÜssDob nevű együttesével örökzöldeket és saját szerzeményeket szólaltat meg. Felesége és muzsikustársa az amerikai-koreai Mia Vig énekes.

Tommy Vig – vibrafon, dob, ütőhangszerek, Mia Vig – ének, ütőhangszerek, Zsoldos Béla – marimba, dob, vibrafon, üstdob, ütőhangszerek, Berkes Balázs – bőgő, Kőszegi Imre – dob

18.15  Gonda János (H) – Az Erkel-díjas zongoraművész a hazai jazzélet egyik meghatározó alakja. Életpályája az elmélet és a gyakorlat sajátos ötvözete: amellett, hogy kiváló zenetörténész és tanár, zongoraművészként és zeneszerzőként is elismert. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán előbb a zenetudományi, majd a zongora szakon szerzett diplomát. Különböző együtteseivel (Qualiton, Gonda-Kruza kvartett) számos országban koncertezett, a 70-es években gyakran lépett fel szólóban is. Mint komponista elsősorban jazzdarabok szerzőjeként vált ismertté, de írt játékfilm-zenéket, balett- és színházi kísérőzenét, musicalt, tánckompozíciókat, dalokat is. A jazz történetével és elméletével foglalkozó könyvei és tanulmányai a magyar nyelvű szakirodalom alapművei. 1965-ben megszervezte és vezette a Bartók Béla konzervatórium jazztanszakát, amely 1990-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola jazzművész- és tanárképző tanszékévé alakult át. Az 1990-ben megalakult Magyar Jazz Szövetség tiszteletbeli elnöke, a Zenetanárok Társaságának elnöke. A Debreceni Jazznapok ezzel a meghívással köszönti a 75 éves művészt.

19.00  László Attila Kvintett (H) – László Attila jazzgitáros, zeneszerző a hazai jazz kiemelkedő képviselője. 1992-ben alakította meg első együttesét. Bemutatkozó lemezük 1995-ben jelent meg The Only One címmel, a Smart Kid (BMC CD034) 1999-ben, a Once Upon a Time (BMC CD076) pedig 2002-ben került a közönség elé.A gitáros legutóbbi lemeze Just Trust címmel 12006-ban jelent meg. László Attila szerzeményei finomak, érzékeny harmóniavilággal, pasztellszerű hangszereléssel – ugyanakkor nem hiányzik belőlük a lendület és az energia sem. Zenéjükkel kapcsolatban legszívesebben az „organikus jazz” kifejezést használják, amire jellemző, hogy az improvizatív elemeken kívül a megírt részek is nagyban építenek a zenekar tagjainak egyéniségére. László Attila 1987 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára és big bandjének vezetője. 1999-ben Szabó Gábor Jazz Életmű-díjat kapott. 1999-2005 között a Magyar Jazz Szövetség elnöke volt. 2000-ben Weiner Leó Zenepedagógiai Díjat, 2003-ban zeneszerzői munkásságáért Liszt- díjat kapott.

László Attila – gitár, Borbély Mihály – szaxofon, Oláh Kálmán – zongora, Lattmann Béla – basszusgitár, Borlai Gergő – dob

A belépés ingyenes!

Kölcsey Központ- Nagyterem ↓

20.30  Colors (PL) – Krzysztof Ścierański, az 1954-ben Krakkóban született basszusgitáros 1973-tól 76-ig a System rockegyüttesben játszott bátyjával, Pawel-lel. 1976-tól a legendás krakkói Laboratorium jazz-rock zenekar tagja volt, s hamarosan Lengyelország első számú basszusgitárosaként tartották számon. 1980-tól Zbigniew Namyslowski oldalán játszott. 1982-ben hozta létre a String Connection triót a hegedűs és zeneszerző Krzesimir Dębskivel és a dobos Krzysztof Przybyłowicz-cal, amivel bejárta a világot. A ’80-as évektől kezdte kialakítani jellegzetes szóló játékát különböző technikai berendezések segítségével. A hangszerének szokatlan alkalmazásáról, egyéni stílusú szólójátékáról ismert Ścierańskit napjaink egyik legjobb basszusgitárosaként tartják számon. Az utóbbi években rendszeresen együttműködik a boszorkányos technikájú, elektromos vibrafonon játszó Bernard Maselivel. Együttesük igazi lengyel supergroup, amely latinos, modern fúziós zenéjével mindenütt óriási közönségsikert arat.

Bernard Maseli – vibrafon, Marek Raduli – gitár, Krzysztof Ścierański – basszusgitár, Pjotr Kucinski – dob

Tomasz Stanko Quartet (PL) – A 65 éves lengyel trombitás a kelet-európai jazz olyan kultikus alakja, mint Amerikában Miles Davis volt egykor. 1963-tól a zongorista Krzysztof Komeda együttesében játszott. Első, saját nevén megjelent lemezét egy kvintettel 1970-ben rögzítette, s az 1969-ben elhunyt Komeda emlékének ajánlotta (Music For K). A lengyel jazz második nagy hullámának tagjaként a hetvenes években csatlakozott az európai avandgárd jazzmozgalomhoz, a legendás hegedűssel, Zbigniew Seiferttel alakítva kvartettet. Miközben a lengyel jazz egyik vezéralakjává vált, rendszeresen részt vett különböző nemzetközi kis- és nagyzenekari formációkban is. Stílusa idővel klasszicizálódott. Partnereinek sora imponáló: Krysztof Penderecki, Don Cherry, Chico Freeman, Cecil Taylor, később Dino Saluzzi, John Surman és Nils Landgren. A kilencvenes években Garbarek, Pat Metheny és Keith Jarrett kulcsfontosságú kiadójához, az ECM-hez szerződött, és egyik legsikeresebb zenésze lett: a misztikumtól sem idegenkedő, balladisztikus előadásmódja, elektronikus kísérletei a legnagyobb jazz-zenészek közé emelték. Fellépése a jazznapok csúcspontja.

Tomasz Stanko – trombita, Slawomir Kurkiewicz – zongora, Marcin Wasilewski – bőgő, Norvég dobos

Belépőjegy: 1800 Ft

Bérletvásárlási lehetőség: Ha szeretne részt venni mindkét Kölcsey Központban tartandó esti fellépésen, szeptember 7-én és 8-án egyaránt, 3000 Ft-ért válhatja meg bérletét!

Orange Jazz Klub ↓

Cornelio Tutu Band (H) – Ma már mindent lehet keverni mindennel, mégis ritka, hogy a stílusok vegyítéséből ízléses zene szülessen. Corneliu Tutunak ez sikerült. Zenekarával hazánkban teljesen egyedi stílust képvisel, ami félúton van a pop és a jazz között, jó adag latin ritmussal fűszerezve. Az együttes rendkívül dallamos, ritmusos, minőségi zenét játszik. Cornelio Tutu fiatal gitáros, akit eredetileg Juhász Kornélnak hívnak. Pécsről indult, 15 évesen kezdte a gitártanulást. Pestre kerülve játszott Tisza Bea jazzénekes zenekarában, majd 2003-ban megszervezte saját együttesét. Kvartos hangolású gitárja egyedivé teszi játékát. A csapat idén sikerrel szerepelt az amerikai Rochesterben megrendezett jazzfesztiválon.

Cornelio Tutu – gitár, Oláh Zoltán – billentyűs hangszerek, Oláh Péter – basszusgitár, Csomós Ferenc – dob, Perger ’Guszti’ István – ütőhangszerek

 

Belépőjegy: 600 Ft

Unplugged Jazz Klub ↓

Little Jazz Band (H) – A zenekar 1995-ben alakult kecskeméti tizenéves fiatalokból. 1996 óta visszatérõ vendégei a Bohém Ragtime & Jazz Fesztiválnak. Az együttes tagjai amatõr zenészek, akik kedvtelésbõl játszanak együtt. Fõ profiljuknak a korai 20-as, 30-as évek jazz stílusát vallják. Érdekességük, hogy két fafúvóssal játszanak, és basszus hangszerként a bõgõ mellett a tuba is megszólal. 2000-ben különdíjban részesültek az elsõ Magyar Ifjúsági Jazzversenyen, majd 2001-ben és 2002-ben részt vettek a franciaországi Saint Adresse-ben megrendezett Louis Armstrong emlékversenyen, ahol második helyezést értek el, számos európai „felnõtt” zenekart maguk mögé utasítva. Ugyanott 2003-ban az elsõ helyen végeztek, Korb Attila Snow c. darabjával pedig a zeneszerzõi verseny elsõ díját szerezte meg. A zenekar 2003-ban jelentette meg második lemezét Shoe Shine Boy címmel. 2004-ben és 2006-ban újabb nemzetközi sikert könyvelhettek el, a Saint Raphael-i Nemzetközi New Orleans Jazz Versenyen kétszer is első helyezést értek el.

Korb Attila – harsona, zongora, ének, vezető, Bacsa Zoltán – trombita, Mátrai Zoltán – klarinét, szaxofon, Nagy Zoltán – klarinét, szaxofon, Mátrai György – bendzsó, gitár, Szabó Antal – bőgő, tuba, Falusi Alfréd – dob

 

Belépőjegy: 600 Ft

________________________________________

 SZEPTEMBER 9. VASÁRNAP, BALTAZÁR DEZSŐ TÉR

11.00  Feketeréz Masír Band (H) – A Magyarországon egyedülálló zenekar a New Orleans-i tradíciókból merít, abból a tarka világból, amelyben masírozó rezes bandák színesítik az utcai felvonulásokat, hogy utána vidám színpadi koncertekkel, karneváli hangulatban szórakoztassák a közönséget. A nyergesujfalui zeneiskola növendékeiből alakult zenekart két tanár is erősíti. A rézfúvós hangszerek arzenálját felvonultató zenekar Ellington, Gershwin és Ferguson szerzeményein kívül örökzöldeket, közismert dalokat, blues-darabokat tűznek műsorukra.

Bényei Tibor – tuba, Lőrincz András – tuba, Doszpot Péter – trombita, Lohner Tamás – trombita, Bankó Máté – harsona, Fitos Attila – harsona, Varga András – harsona, Bordás Zoltán – ütőhangszerek, Jáger Zoltán – ütőhangszerek

12.45  Prowizorka Jazz Band (PL) – A Prowizorka Jazz Band működésének húsz éve alatt nemcsak Lengyelországban, hanem Európa-szerte komoly rajongótáborra tett szert. Sikereik titka a közismert swing- és dixieland-repertoár friss, eredeti, humoros elemekben is bővelkedő tolmácsolása. Szívesen látott vendégek olyan patinás jazz-eseményeken, mint a North Sea Jazzfesztivál, vagy az Edinburgh McEvans fesztivál. A csapat vezéregyénisége a bravúros scat-énekes, Tomasz Sacha, aki egy sörösüvegből fejlesztette ki a gobophone nevű fúvós hangszert, amellyel a trombita, illetve a harsona hangját is zseniálisan tudja utánozni.

Tomasz Sacha – gobophone, ének, Leszek Sczerba – tenorszaxofon, Stanislaw Piotrowski – nagybőgő, Jan Kalinowski – gitár, Jacek Korohoda – gitár

14.00  Debrecen Dixieland Jazz Band + Nagy Iván (H) – A Debrecen Dixieland Jazz Band 1984-ben alakult, megalakulásától fogva számos hazai és külföldi meghívást kapott, és 1985 óta folyamatosan a Debreceni Jazznapok résztvevője. A zenekar ma is büszke arra, hogy két évvel megalakulása után, 1987-ben az Európai Rádió Unió Tonderi Fesztiválján (Dánia) sikerrel képviselte Magyarországot, és már 1989-ben eljuthatott az európai oldtimer zene kiemelkedő ünnepére, a Drezdai Dixieland Fesztiválra. Két alkalommal a jazz őshazájában, az Egyesült Államokban is megfordult. 2005-ben nagy sikert arattak a New Orleans Jazz and Heritage Fesztiválon. 2006-ban meghívást kaptak a párizsi tradicionális fesztiválra, 2007-ben ismét egy francia tradicionális fesztiválon szerepeltek. 2003-ban a Magyar Rádió Debrecen-napja keretében Európa 15 országban hallhatták élő adásukat. Repertoárjukon dixieland-örökzöldek és lendületes swing-kompozíciók szerepelnek. A jazznapokra rendszeresen hívnak vendégeket, szólistájuk ez alkalommal Nagy Iván, a Benkó Dixieland Band kitűnő harsonás-énekese.

Gyarmati Zoltán: szaxofon, Nagy Imre: trombita, Gyarmathy István: klarinét, Kónya Sándor: harsona, Erdei Kálmán: zongora, Tikász Sándor: bendzsó, Gombos Géza: bőgő, Pataji Géza: dob, Nagy Iván – harsona, ének

A belépés ingyenes!

 

Bővebb információ: www.fonixinfo.hu