Kövér László házelnök vasárnap délután Johannesburgban, Simicskó István honvédelmi miniszter hétfőn Brüsszelben, Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnöke hétfőn Bécsben, kedden pedig Londonban vesz részt a helyi ünnepi rendezvényeken.
A HM Nemzeti Rendezvényszervező Hivatala által idén is a "Tisztelet a bátraknak" jelmondattal szervezett központi rendezvények március 15-én, kedden reggel a hagyományokhoz híven a Parlament előtti Kossuth téren kezdődnek, ahol katonai tiszteletadás mellett felvonják Magyarország lobogóját. Innen az ünneplők a Nemzeti Lovas Díszegység és a Magyar Honvédség Központi Zenekarának vezetésével átvonulnak a Magyar Nemzeti Múzeumhoz.
A Múzeumkertben fél 11-kor kezdődik a díszünnepség, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök mond ünnepi beszédet, Tarlós István Budapest főpolgármestere pedig köszöntőt. Emellett zenés, táncos műsorokkal várják az érdeklődőket.
Szintén a hagyományokhoz híven délután 3 órakor az Országház Kupolatermében Áder János államfő és Orbán Viktor átadja a Kossuth- és Széchenyi-díjakat.
A múzeumkerti ünnepség után a Nemzeti Lovas Díszegység vezetésével a menet továbbindul a budai Várba, ahol egész nap színes programokkal várják az érdeklődőket.
A budai Várban idén is megnyílik a Magyar ízek utcája, a Halászbástyánál felállított szabadtéri színpadon koncertekkel várják a gyerekeket és felnőtteket egyaránt. Továbbá a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban, a Magyarság Házában, a Magyar Nemzeti Galériában, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában is egész nap programokkal várják a családokat.
A központi rendezvények mellett a fővárosban, vidéken és külföldön is több megemlékezést szerveznek pártok és civil szervezetek egyaránt.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter Csongrád megyében, Makón és Hódmezővásárhelyen, Balog Zoltán, az emberi erőforrások miniszter a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Encsen vesz részt a helyi megemlékezéseken. Budapesten, a Bem-szobornál a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány és a Gazeta Polska lengyel lap több száz klubja tart közös ünnepi megemlékezést, amelyen beszédet mond mások mellett Soltész Miklós államtitkár.
Kedden délelőtt a Demokratikus Koalíció elnöksége koszorút helyez el a Pilvax kávéháznál, Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke sajtónyilatkozatot tesz. Nem sokkal később az LMP a Pilvaxban tart megemlékezést, amelyen mások mellett Schiffer András társelnök-frakcióvezető mond beszédet. Ugyanitt mond beszédet délután Fodor Gábor, a Liberálisok elnöke is, pártja megemlékezésén.
Az MSZP március 15-én tartja a Szabad Sajtó Díj átadását. Az ünnepségen köszöntőt mond Tóbiás József pártelnök.
A Jobbik kora délután a Március 15. téren a Petőfi-szobornál tart megemlékezést, ahol mások mellett a párt elnöke, Vona Gábor is felszólal.
Az Együtt elnöke, Szigetvári Viktor Keszthelyen mond beszédet Petőfi és Bem emléktáblájánál.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) a Városligetben tart ünnepi megemlékezést, beszédet mond Karácsony Gergely társelnöke, Zugló polgármestere.
Vidéken többek között Kaposváron, Debrecenben, Lakiteleken, Győrben, Nyíregyházán, Szolnokon, Szegeden, Salgótarjánban és Kiskunfélegyházán, a határon túl például Párizsban, Varsóban, Krakkóban, Kézdivásárhelyen, Beregszászon, Ungváron, Sepsiszentgyörgyön, Szabadkán, Varsóban és Krakkóban is megemlékeznek az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc évfordulójára.
A fővárosban az ünnepi megemlékezések mellett tüntetéseket is tartanak a nemzeti ünnepen. Egy civil szerveződésű csoport a Múzeum körútra hirdetett meg demonstrációt a múzeumkerti központi ünnepség idejére. Az MSZP budapesti szervezete a Nemzeti Választási Iroda elé hirdetett tüntetést kora délután. Délután a Tanítanék mozgalom szervezésében "az oktatás szabadságáért" demonstrálnak, a résztvevők a Hősök teréről a Kossuth térre vonulnak.
Az ünnepségek és egyéb rendezvények miatt kedden több helyen is lezárásra, forgalomkorlátozásra kell készülni. Az ezekkel kapcsolatos részletes és friss információkért ajánlott felkeresni a Budapesti Közlekedési Központ honlapját és Facebook-oldalát.
Március 15. a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja, az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc kezdete, amelynek célja a Habsburg-uralom megszüntetése, a függetlenség és az alkotmányos berendezkedés kivívása volt. Március 15. 1989-ben volt először munkaszüneti nap, 1990 óta hivatalos nemzeti ünnep, s egyben a magyar sajtó napja, annak emlékére, hogy 1848-ban ezen a napon nyomtatták a magyar sajtó első szabad termékeit