1956 - Martin Schulz az EP ülésén megemlékezett a magyar forradalom hatvanadik évfordulójáról

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a testület szerdai strasbourgi plenáris ülésén megemlékezett az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulójáról.

A német szociáldemokrata politikus a szerdai ülést megnyitó felszólalásában arról beszélt, hogy mintegy hatvan évvel ezelőtt kezdődött Magyarországon egy heteken keresztül tartó, rengeteg áldozattal járó felkelés "a brutális és elnyomó idegen hatalom diktatúrája ellen".

Hangsúlyozta, a szabadságharc a szovjet megszállók ellen nem felejthető el, "a példa, amit a magyarok 1956-ban nyújtottak, bátorítás volt sokak számára, nem csak Magyarországon, hanem a Varsói Szerződés más országaiban is".

Az 1956-os forradalom megmutatta, hogy fel lehet kelni a megszállók ellen. Nem ez volt az első, azonban ez volt az egyik legfontosabb a hasonló felkelések sorában - tette hozzá.

Mint mondta, "a felkelést az emberek azon vágya tüzelte, hogy ismét csatlakozzanak az európai családhoz". A szabadságért folytatott harc mindig is egy Európáért folytatott küzdelem volt a kontinens keleti részén - fogalmazott Schulz.

Az uniós parlament elnöke kijelentette, bár évtizedekkel később, de végül sikerrel járt a magyarok szabadságharca, "a határnyitás bátorsága elképzelhetetlen lett volna 1956 nélkül".

Martin Schulz szerint az Európai Parlamentnek feladata, hogy szolidaritást vállaljon Magyarországgal. Nem szabad elfelejteni, hogy a szovjetek ellen harcolók közül sokaknak el kellett menekülniük és befogadásra találtak más országokban - tette hozzá.