Szalai Annamária elnök
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság
Fazekas Csaba vezérigazgató
Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap
Belénessy Csaba vezérigazgató
MTI Zrt.
Ókovács Szilveszter vezérigazgató
Duna TV
Medveczky Balázs vezérigazgató
MTV Zrt.
Tisztelt Elnök Asszony, Vezérigazgató Urak!
A Magyar Televízió, a Duna Televízió és a Magyar Távirati Iroda üzemi tanácsai úgy ítélik meg, hogy a közmédiumok átalakításának következő szakasza, amelynek alapján 2011. január 1-jétől a közmédiumok munkavállalóinak túlnyomó többsége, több mint háromezer ember, a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alaphoz kerülne, előkészítetlen, az elképzelések kidolgozatlanok, rengeteg részlet tisztázatlan. Ezért javasoljuk az intézkedés azonnali végrehajtásának elhalasztását oly módon hogy a logikus átalakulási folyamatnak 2011 szeptemberéig, de legalább még egy fél évig, időt adnak.
Nehezményezzük, hogy a munkavállalók tömegét érintő, pályafutásukat és egyéni sorsukat alapvetően befolyásoló intézkedések kidolgozásába, a döntéselőkészítő folyamatba semmilyen módon nem vonták be az érdekvédelmi, illetve érdekképviseleti szervezeteket.
A vezérigazgatóktól kapott írásos, illetve szóbeli tájékoztatás alapján nagyon sok felvetésre - a munkavállalók foglalkoztatásával kapcsolatos alapvető kérdésekre - nem kaptunk érdemi és megnyugtató választ. Benyomásaink szerint az intézkedéseket végrehajtó vezérigazgatók részben maguk sem ismerik a január 1-jét követő működési rend meghatározó elemeit.
Még nem születtek meg az intézmények, mint megrendelők és a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap, mint szolgáltató közötti szerződések, amelyek alapján a rendszer január 1-jétől működne.
A jogelőd intézményeknél megkezdődött a konzultáció a munkavállalók és a munkáltató között az átszervezésről, de a jogutód intézmény még nem tájékoztatta az érdekvédelmi, illetve érdekképviseleti szervezeteket, noha erre törvény kötelezi.
A közszolgálati tájékoztatást alapvetően biztosító több mint háromezer munkavállaló hónapok óta tartó bizonytalansága tehát nem csökken, hanem tovább fokozódik a közmédiumok biztonságos működését megteremteni hivatott átszervezéssel. Az előkészítetlenség miatt az a helyzet alakulhat ki, hogy a munkavállalók széles körében erősödnek a fenntartások az intézkedésekkel szemben, ahelyett hogy azok alakításának, végrehajtásának aktív és egyetértő részeseivé válnának.
A fentiekre való tekintettel nyomatékosan kérjük, hogy halasszák el a munkavállalók jogviszonyára vonatkozó intézkedés azonnali végrehajtását. Kezdődjön el egy folyamat, amelynek célja egy jól működő közmédia közös létrehozása. Ehhez több időre, legalább fél évre van szükség, idő kell az érdemi egyeztetésekhez, illetve ahhoz, hogy kikristályosodjanak az elképzelések, körvonalazódjon a majdani rendszer, döntés szülessen a zökkenőmentes átállást biztosító szervezeti és működési szabályokról. A rohanást semmi sem indokolja, és károkat is okozhat. A közösen kiérlelt, precízen átgondolt, szakmailag megfelelően alátámasztott döntések viszont mindenki megelégedésére szolgáló médiumok létrehozását eredményezhetik.
Ehhez kínálunk partnerséget!
Megítélésünk szerint a munkaügyi intézkedések elhalasztása nem hátráltatná a közmédiumok működésének átalakítását, hanem éppen ellenkezőleg, lehetőséget teremt a feladatok és tevékenységek körének pontos meghatározására, s ezt követhetné a megfelelő eszköz- és feltételrendszer kialakítása. Részt akarunk venni az átalakításban, rendelkezésre kívánjuk bocsátani szakmai tapasztalatainkat, hogy egyúttal fel is készülhessünk a változásokra, és a kollégákat is segítsünk felkészíteni.
Budapest, 2010. december 20.
Kapuvári Gábor elnök
MTV Üzemi Tanácsa
Mocsáry Zoltán elnök
Duna TV Üzemi Tanácsa
Szekeres Katalin elnök
MTI Üzemi Tanácsa