Vasárnap parlamenti választásokat tartanak Ausztriában, a soron következő kormánynak pedig egyik kulcsfeladata diverzifikálni az ország energiaellátását, azaz csökkenteni az orosz gáztól való kitettséget.
A közvélemény-kutatások szerint a választásokon várhatóan egyetlen párt sem fog annyi mandátumot szerezni, hogy abszolút többséggel ülhessen be a bécsi parlamentbe. A felmérések csekély előnyt mutatnak a jelenleg ellenzékben politizáló szélsőjobboldali, egyben oroszbarát Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) javára. Győzelmük lassíthatja az orosz gázról való leválás sebességét.
Az orosz kitettség azóta kiemelt téma az európai országokban, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát, az utóbbi két és fél évben már számos ország volt képes leválni az orosz gázról azzal együtt, hogy az alternatív energiaforrások adott esetben drágábbak, és hogy a háború egyéb inflációs hatásai tovább növelték az amúgy is emelkedő megélhetési költségeket.
Ausztriának lépnie kell
Stefan Schiman-Vukan, az Osztrák Gazdaságkutató Intézet vezető közgazdásza az Euractivnak nyilatkozva azt mondta, hogy több európai ország is bírálta Bécset, amiért még mindig rengeteg orosz földgázt vesz, épp ezért hatalmas a politikai nyomás, hogy ennek a gyakorlatnak mielőbb véget vessenek.
Az Európai Unió elkötelezte magát, hogy 2027-ig fokozatosan leválik az orosz gázról, az osztrák zöldek által irányított energiaügyi minisztérium pedig fel akarja gyorsítani ezt a folyamatot. Az akarat viszont kevés, júliusban Ausztria gázimportjának még mindig 83 százaléka Oroszországból származott, miközben 2023-ban összuniós szinten 15 százalékra csökkent az orosz gázimport.
Euronews