Előterjesztő: a javaslat közéleti tevékenység átláthatóságának garanciáit teremti meg
Az előterjesztőként felszólaló Halász János (Fidesz) azt mondta, hogy a javaslat a nemzeti szuverenitás megerősítésének érdekében teremti meg a közéleti tevékenység átláthatóságának jogi, intézményi garanciáit.
z elmúlt években Magyarország szuverenitást súlyosan sértő visszaélések kerültek nyilvánosságra - jelentette ki. A 2022-es országgyűlési választás során az ellenzéki párszövetség kampányát "dollármilliókból, a törvényeket kijátszva, külföldről finanszírozták" - tette hozzá a politikus. Azóta is többször bebizonyosodott, hogy egyes, hazai, civil gazdálkodó szervezetek a közélet külföldi érdekek szerinti befolyásolásának eszközeivé váltak - fogalmazott.
Az USAID-botrány pedig teljes egészében leleplezte, hogyan működnek ezek a külföldi finanszírozásból fenntartott, aktivistahálózatok - közölte. Az USAID vele szövetséges magántőkealapokkal és más amerikai kormányzati és állami intézményekkel együttműködve osztott szét dollármilliókat szerte a világon. A magyarországi támogatásaik közvetlenül és közvetve is elértek a politikához, valamint a támogatott politikai nyomásgyakorló szervezetek aktivitását ösztönözték - szögezte le.
"Egész egyszerűen nem engedhetjük meg, hogy ez folytatódjon, nem nézhetjük tovább tétlenül, ahogy külföldről irányított álcivil szervezetek a szemünk láttára próbálják tönkretenni Magyarországot" - jelentette ki Halász János. Azt mondta, hogy legújabban a kormány Voks 2025 véleménynyilvánító szavazását próbálják többen ellehetetleníteni.
Hozzátette, hogy a magyar nyilvánosság legkülönbözőbb felületein azonnal elindult egy komplex, többelemű dezinformációs kampány, "amelynek célja elfedni azt a tényt", hogy az Európai Unió vezetői még ebben az évben meg akarják nyitni az összes csatlakozási témakört Ukrajnával és 2030-ig le is akarják zárni a folyamatot.
Egy friss elemzés 19, igazolhatóan külföldi forrásból is működő magyar nyelvű sajtótermék 2025-ben megjelent cikkeit vizsgálta meg és a tartalomelemzés alapján összesen 240 olyan cikket talált, ami ukrán propagandát terjeszt - jelentette ki. A törvényjavaslat elfogadásával látható lesz, hogy mely szervezetek terjesztenek külföldi pénzből idegen, akár ukrán propagandát is - tette hozzá.
Ez a javaslat a legjobb eszköz arra, hogy hatékonyan fel lehessen lépni az ukrán propaganda ellen - szögezte le.
Az indítvány szabályozza a külföldi támogatásból közéleti tevékenységet kifejtő és olyan tevékenységet végző szervezetek azonosításának eljárásrendjét, amelyek a közélet befolyásolásával Magyarország szuverenitását veszélyeztetik - fogalmazott Halász János. A javaslat továbbá szabályozza ezen szervezetek jegyzékre vételét, valamint a jegyzékre vételből fakadó kötelezettségeket is - tette hozzá. Annak érdekében, hogy az új szabályozásnak az állam képes legyen érvényt szerezni, megteremti a kikényszeríthetőség lehetőségét minden olyan esetre, amikor a közéleti tevékenység a nemzeti szuverenitást veszélyezteti - nyomatékosított.
A jogszabály kialakítja a nemzeti szuverenitás védelméhez szükséges együttműködés intézményes kereteit az állami és a nem állami szervezetek között - mondta a politikus. Hangsúlyozta, hogy a javaslat alapján a nemzeti szuverenitást veszélyeztető szervezetek kijelölésére vonatkozóan a Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz javaslatot. Halász János kiemelte, hogy a jegyzékre kizárólag olyan szervezet kerülhet, amelyre egyszerre igaz az a három feltétel, hogy külföldi támogatásból finanszírozott tevékenységet folytat, tevékenysége a magyar közélet befolyásolására irányul és azzal veszélyezteti Magyarország szuverenitását.
A közélet befolyásolására irányuló tevékenységek közé sorolta a demokratikus vita valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységeket, valamint a választói akarat befolyásolásra irányuló tevékenységeket. Külföldi támogatásnak számít a külfölditől közvetlenül vagy közvetett módon származó vagyoni hozzájárulás - tette hozzá.
Magyarország szuverenitását veszélyeztető tevékenységnek minősül a közélet befolyásolására irányuló minden olyan tevékenység, ami Magyarország független demokratikus jogállami létét, a magyar nemzet egységét és összetartozását, a határokon kívül élő magyarok sorsáért való felelősséget, a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét, a békét a biztonságot és a más országokkal való együttműködést, illetve az ország alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja - sorolta a politikus.
Az elnöklő Latorcai János ismertette: a 4 óra időkeretű vitában a Momentum képviselőcsoportja a rendelkezésére álló időkeretet átadta a Párbeszédnek, az MSZP pedig megosztva a DK-nak, a Párbeszédnek és Csárdi Antal független képviselőnek.
MTI