Bírák nyílt levele tizenöt millióért és a gyors ügyintézésért

Az Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület nyílt levélben fordul az Országgyűléshez annak érdekében, hogy Budapesten és Pest megyében a valós életviszonyokhoz igazodjon a bíróságok hatásköre.

    Tisztelt Törvényhozók!   A bíróságok hatékony működését és a bírósági eljárások gyorsítását szolgáló egyes törvények módosításáról szóló T/1864. törvényjavaslattal kapcsolatban az Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület nyílt levélben fordul mindazon Országgyűlési Képviselőkhöz, akik kiemelt felelősséget éreznek az iránt, hogy a törvényjavaslat célja minél előbb megvalósuljon.  Kérjük, hogy – az egyébként sok hasznos elemet tartalmazó – javaslatot szíveskedjenek kiegészíteni  a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény 23.§-át érintő azon módosítással, hogy:   23.§ (1) A megyei bíróság hatáskörébe tartoznak: a) azok a vagyonjogi perek, amelyek tárgyának értéke az ötmillió – a főváros és Pest megye területén a tizenötmillió – forintot meghaladja, kivéve a házassági vagyonjogi pert, ha azt a házassági perrel együtt vagy annak folyamán indítják meg; ... . 

 

 A módosításra irányuló javaslatunk indoka az a köztudomású tény, hogy az érintett régióban többek között azért emelkedett meg a megyei bíróságok polgári ügyszakának elsőfokú bíráinál lévő ügyek mennyisége, s ezáltal a pertartam, mert az itteni élet-, vagyon- és értékviszonyok alapján a vagyonjogi perek nagyobb hányada nem helyi, hanem megyei bírósági hatáskörbe tartozik. 

 

Amennyiben a törvényt a javaslatunkkal együtt fogadná el a Tisztelt Országgyűlés, az ország két legjobban leterhelt bíróságán az állampolgárok igen hamar megéreznék az ügyteher-csökkenésből adódó előnyöket, és az egyes perek mai, átlagban évi egyszeri(!) tárgyalása és több év alatti befejeződése helyett, az országos átlagot közelítő pertartamot lehetne elérni.  Az említett bíróságokon egy-egy megyei bíró keze alatt átlagban 200 fölötti ügy van egyszerre folyamatban, míg a jobb helyzetben lévő megyei bíróságok bírái nem ritkán 30-50 ügy közötti, alacsony ügyteherrel dolgoznak. Ez pedig azt eredményezi, hogy a jogkereső budapesti és pest megyei állampolgárok lényegesen rosszabb helyzetben vannak a jogérvényesítés terén, mint a lakosság máshol élő tagjai.

 

Figyelemmel arra, hogy a bíróságokon folyó perek igen jelentős hányadát e régióban tárgyalják, s az eljárások elhúzódása is itt jelent igazán problémát, jelentős eredményeket e két megyét célzó intézkedésekkel lehet sikeresen elérni.  Reméljük, hogy érveink meggyőzték Önöket a változtatás szükségességéről. 

Budapest, 2010. december 14.                                 

 Tisztelettel  

                       

Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület  

   

Kiadó: Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület