A Demokratikus Koalíció (DK) egy Budapest 2030 nevű programban foglalta össze a főváros fejlesztésére vonatkozó javaslatait - erről a párt ügyvezető alelnöke beszélt egy szerdai budapesti, online is közvetített sajtótájékoztatón.
Az árnyékkormányinfó elnevezésű eseményen Molnár Csaba hangsúlyozta, hogy a témát a DK árnyékkormányának szerdai ülésén is tárgyalták, ahol Karácsony Gergely főpolgármester is megjelent. Az EP-képviselő kijelentette, látják, hogy a főpolgármesternek és az ellenzéki kerületek polgármestereinek milyen "elképesztő politikai ellenszélben" kell dolgozniuk.
A Budapest 2030 nevű programjukat ismertetve Molnár Csaba azt mondta, hogy a Demokratikus Koalíció egy, a jelenleginél szociálisan érzékenyebb és a külső kerületekre is nagyobb hangsúlyt helyező várospolitikát tart kívánatosnak. A DK azt szeretné, ha "a cél a jövőben túlmutatna" a főváros működtetésén, mert az nem elegendő, hogy Budapest alapvető szolgáltatásai működnek, a városvezetésnek ezeken túl is vannak szimbolikus és konkrét teendői - fogalmazott az ellenzéki politikus.
A DK olyan programot készít, ami egyben kezeli a főváros és az agglomeráció problémáit - emelte ki az ügyvezető alelnök. A részletekbe belemenve közölte, expresszjáratokat indítanának az agglomerációba, valamint kiterjesztenék a zöld közlekedési hálózatot, ami nemcsak a kerékpáros infrastruktúra fejlesztését, hanem a buszsávok és a felszíni gyalogos kapcsolatok bővítését is jelentené. Hozzátette, hogy ezek mellett a Dunát is sokkal jobban bevonnák a főváros közlekedésébe. Kitért rá, hogy a DK szeretne egyensúlyt találni a biciklisek és az autósok között, mert ők egyforma törődést igényelnek.
Arról is beszélt, hogy bővítenék a busz- és trolibuszhálózatot, modernizálnák a meglévő metróútvonalakat és elkezdenék az M5-ös metró építését, amivel a csepeli és a szentendrei HÉV vonalát kötnék össze.
A fővárosban lakhatási válság van, mert a lakásállomány egyenlőtlen, igazságtalan és erőforráspazarló módon van elosztva - szögezte le Molnár Csaba. A DK ezért szociális lakásépítési programot indítana, szabályozná a bérlakáspiacot és növelné a fővárosi idősotthonok férőhelyeinek számát - sorolta elképzeléseiket. A párt a hajléktalanellátási rendszerben arra helyezné a hangsúlyt, hogy hogyan lehet visszavezetni a társadalomba az utcára kényszerült embereket és hogyan lehet számukra tisztességes lakhatást biztosítani - mondta a politikus.
Az EP-képviselő oktatási programjukból azt említette meg, hogy az iskolákat visszaadnák az önkormányzatoknak, az alapfokú oktatást a kerületeknek, a középfokút a fővárosnak.
Molnár Csaba másik témára áttérve kijelentette, hogy az új területfejlesztési törvény egy rendkívül centralizált, a társadalmi kontrollt szinte teljes egészében megszüntető rendszert hozna létre. A DK ezért azt javasolja, hogy a kormány vonja vissza az indítványt, és az alapkoncepciót bocsássa társadalmi vitára - tette hozzá.
Az egyszülős családok problémáit elemző ügyvezető alelnök javasolta, hogy emeljék fel és tegyék inflációkövetővé az alanyi jogon járó támogatásokat, például a családi pótlékot, a gyes-t, a gyed-et és az anyasági támogatást.
Molnár Csaba azt mondta, hogy a babaváró hitel és a csok esetében megszüntetnék az indokolatlan különbségtételt a családok között. Külön is támogatnák a gyermeküket egyedül nevelőket, felgyorsítanák a bölcsődei férőhelyek bővítését, valamint ösztönöznék a rugalmas, részmunkaidős munkavállalási formák elterjedését - érvelt.
A politikus kitért arra, hogy az egyszülős családok családi pótlékát 150 százalékkal emelnék meg. A DK egyszerűsítené a tartásdíjak behajtását vagy szükség esetén a megelőlegezését, a gyermeküket egyedül ápoló szülők tevékenységét pedig otthonápolási jogviszonynak ismerné el - közölte.
Egy másik témára áttérve azt mondta, hogy meg kell szüntetni a kettős gázárazást, semmi ok nincs arra, hogy legyen hatszorosan emelt piaci ár és legyen rezsicsökkentett ár. Mindenki nyugodtan fizethetné a rezsicsökkentett árat, a "hatszoros rezsiemelést" probléma nélkül el lehetne törölni - jelentette ki az EP-képviselő.