Finisében jár a kampány, és sokan lejátszott meccsként tekintenek az őszi választásokra. De a Civil Mozgalom jelöltjei bíznak a választók józanságában, mérlegelő képességében - és a meglepetésben.
Tóth Katalin, a Civil Mozgalom országos koordinátora szerint az önkormányzati választás menetében több olyan pont is van, ahol tisztességtelen módszerekkel találkoztak. Ilyen volt az ajánlószelvény gyűjtés – amely során a pénzért vásárlás és a más nevében gyűjtés sem számított egyedi esetnek, sőt egyre gyakoribb, hogy a nagy pártok a rivális gyengítését egy másik párt kopogtatócédulás támogatásával akarják elérni, ami Budapesten nagyon szembetűnő.
Furcsa dolgok történnek egyes helyi médiáknál is. Míg az új jelentkezők kiszorulnak és esetleg csak pénzért vásárolhatnak hírfelületet, addig a hatalmon lévő polgármesterek minden lépéséről beszámolnak. Több esetben tapasztaltak nyílt vagy burkolt fenyegetőzést, sőt már most hallani a láncszavazás modern formájáról is, amikor csak annak jár a beígért pénz, aki mobiltelefonjával lefényképezi, hogy tényleg arra szavazott, akire kellett.
- Messze vagyunk attól, hogy a választás kapcsán esélyegyenlőségről és tisztességes feltételekről lehessen beszélni. Jó lenne végre egy olyan választási törvény, ami nem csak a hatalmon lévő pártok érdekeit veszi alapul – mondta Tóth Katalin.
A civilek tapasztalata szerint a kampányidőszak sokaknak nem arra szolgál, hogy saját programjukkal elérjék és meggyőzzék a választókat, hanem az ellenfelek lejáratására és ellehetetlenítésére fókuszálnak. Civil Mozgalom vezetője, Seres Mária, Mátraverebély polgármester jelöltje így látja az ottani helyzetet:
- A négy jelölt közül eddig egyedül én tartottam fórumokat és én készítettem szórólapot, valamint részletes programismertetőt. A helyi TV által felkínált polgármesteri vitára is csak én jelentkeztem, így elmarad. Lehet, hogy dolgoznak a többiek is, csak a tevékenységük nem a nyilvánosság előtt zajlik – éppen ezért kérdés, hogy mennyire tiszta a szándék.
A parlamenti pártok után a Civil Mozgalom állította a legtöbb jelöltet, ezért a parlamenten kívüli legjelentősebb tényezővé vált. Ez óriási eredmény, hiszen a maguk erejéből érték el, szemben az előttük lévő milliárdos költségvetéssel és állami támogatással gazdálkodó, folyamatos médiafigyelmet élvező pártokkal. Nehéz dolguk van a lelkes civileknek, de bíznak abban, hogy jelöltjeik közül sokan lesznek eredményesek.
Pestlőrincen Ferencz István, Mátészalkán Vékony János, Nagykőrösön Zágráb Nándor, Ópályiban Orbán István, Szigetváron Berta János, Mezőtúron Lévai Sándor, Kőszegen Rába László, Tiszavasváriban Papp Miklós, Kiskunhalason Horváth Mihály, Rétságon Pálmai Róbert, Kiskunfélegyházán pedig Dr. Réczi László és jelölttársaik is esélyesek, hiszen köztiszteletnek örvendő és aktív közéleti emberek. Jelenlétükkel az önkormányzatokban megvalósulhat a civil kontroll, és erősödhet az együttműködésre való hajlandóság. Erre igazán nagy szüksége lenne már a megosztott magyar társadalomnak.
Kiadó: Civil Mozgalom Egyesület