ET emberi jogi biztos: sürgősen le kell állítani az európai határokon történő erőszakos visszatoloncolásokat

Sürgős cselekvésre van szükség az európai határokon történő erőszakos visszatoloncolások megállítása érdekében - hívta fel a figyelmet csütörtökön Dunja Mijatovic az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa.

A strasbourgi testület biztosa szerint ennek érdekében összehangolt fellépésre van szükség a tagállami kormányok részéről. Csütörtökön közzétett jelentésében, az ET beszámolt az erőszakos visszatoloncolások és a menedékhez való jog megsértésének eseteiről Európa szárazföldi és tengeri határain.

A jelentéshez az emberi jogi biztos ajánlásokat is fűzött, amelyek arra mutatnak rá, hogy "a visszatoloncolások ellentétesek a 47 tagállam emberi jogi kötelezettségeivel, sértik a menedékjogot, megtagadják a visszaküldési eljárás kulcsfontosságú biztosítékait, és az esetekben a hatóságok gyakran erőszakot, kínzást alkalmaznak, amelyek némely esetben az élethez való jogot is veszélyeztetik".

A jelentés leírja, hogy a menekültek és migránsok visszatoloncolása több tagállamban hivatalos politikává vált, sőt, egyes esetekben ezt a nemzeti jogszabályok is előírják. Mijatovic szerint a jelentésben megfogalmazott ajánlások fontosságát az ukrajnai háború is megerősíti: 4 millió ember hagyta el Ukrajnát, hogy Európában máshol keressen biztonságot. "Az európai országok azonnali támogatása azt mutatja, hogy lehetséges az emberi méltóság védelmét és a nemzetközi kötelezettségek betartását az állami cselekvés középpontjába állítani" - tette hozzá Mijatovic.

Felhívta azonban a figyelmet, hogy ezeknek az elveknek a világ más részeiről érkező menekültek és migránsok védelmére is vonatkozniuk kell.

"Az ukrán menekültek szívélyes befogadása éles ellentétben áll a menekültek, menedékkérők és a világ más részeiből érkező migránsok ellen elkövetett széles körű emberi jogi jogsértésekkel" - hangsúlyozta.

Mijatovic szerint a tagállamoknak teljesíteniük kell az emberi jogok európai egyezménye szerinti kötelezettségeket és fel kell hagyniuk azzal, hogy kibújnak a felelősség alól. Fokozniuk kell továbbá az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot, többek között a független határellenőrzési mechanizmusok megerősítésével, amelyek kulcsfontosságúak a visszatoloncolások megelőzésében. Emellett az Európa Tanács valamennyi tagállamának fel kell szólalnia az emberi jogok ilyen jellegű megsértése ellen, és felelősségre vonnia az érintett országokat.

"Az Európa-szerte tapasztalható visszatoloncolások ellen fel kell lépnie minden tagállamnak, azoknak is, amelyek nem alkalmazzák ezt a jogellenes gyakorlatot. Ennek elmulasztása azt jelenti, hogy szemet hunynak a jogsértések felett" - hívta fel a figyelmet a szervezet biztosa. Mijatovic hozzátette: a tagállami parlamenti képviselőknek felelősséget kell vállalniuk azért, hogy megakadályozzák a visszatoloncolásokat, és számon kell kérniük a kormányokat abban az esetben, ha ilyen esetek előfordulnak.