Holland bevándorlási hivatal: csökkent a Hollandiába érkező menedékkérők és családtagjaik száma az idei év második negyedében

Csökkent a Hollandiába érkező menedékkérők, illetve a menekültstátusszal rendelkezőkhöz igyekvő családtagok száma az idei év második negyedében.

Azonban még mindig több családtag érkezik az országba, mint 2023-ban - jelentette szerdán a Dutchnews holland hírportál a holland bevándorlási hivatal (IND) frissen közzétett adataira hivatkozva.

Az összesítés szerint április eleje és június vége között 7700-an adtak be első alkalommal menedékkérelmet, azaz 14 százalékkal kevesebben, mint a 2024-es év első negyedében.

A menekültstátusszal rendelkezők mintegy 2700 családtagja érkezett az országba, 310-zel kevesebben, mint az első negyedévben. Látható csökkenés mutatkozott továbbá a szíriai állampolgárok által beadott kérelmek számában, jóllehet még mindig az ő családtagjaik teszik ki a Hollandiába érkezők 70 százalékát.

A 2024-es év első hat hónapjában összesen 16 700-an adták be első alkalommal menedékkérelmüket és 5800-an csatlakoztak már menekültstátusszal rendelkező rokonaikhoz. Mindkét szám mintegy 1500-zal magasabb, mint a 2023-ban rögzített adatok.

Az előző kormány nem tudott egységes nézőpontot kialakítani arról, miként csökkentsék a Hollandiába érkező menedékkérők számát, és nagy vihart kavart Dilan Yesilgöz akkori igazságügyi miniszter azon kijelentése, amely szerint "a menekültek több ezer rokona" költözik az országba.

Az új kormányban a menekültügyi és migrációs minisztérium élére a holland Szabadságpárt (PVV) tagja, Marjolein Faber került, aki azt hangoztatta, hogy "minden eddiginél szigorúbb szabályozást" vezetnek be a menedékkérelmek elbírálására.

Az új miniszterelnök, Dick Schoof a parlamentben július elején megtartott beszédében azt mondta, túl magas a Hollandiába kívülről érkező munkavállalók, diákok és menedékkérők száma. "Ez túl nagy nyomást gyakorol az országunkra. Nemcsak a létesítményeink működésére, hanem a társadalmi kohézió egészére" - húzta alá.