A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kormányzati eszközökhöz szeretne jutni Bukarestben gazdasági programja megvalósítása érdekében.
Ennek azonban az az előfeltétele, hogy a november 24-i, illetve december elsejei választásokon megkapja a közösség támogatását - hangsúlyozta Kelemen Hunor csütörtökön Brassóban, ahol a térség magyar vállalkozóival folytatott kötetlen beszélgetést.
Az RMDSZ államfőjelöltje elmondta: a szövetség a vállalkozók támogatása érdekében csökkenteni akarja a bürokráciát, egyszerűsíteni az ügyintézést, és - hazai, illetve uniós forrásokból célirányosan, regionális elosztási rendszerben - támogatná a kis- és közepes vállalkozásokat (kkv), amelyek a munkavállalók kétharmadát foglalkoztatják Romániában.
A beszélgetésen részt vevő vállalkozók rámutattak: az adóhivatal az internetes ügyintézés bevezetése nyomán is "tolvajnak tekinti az adóalanyokat", és arra kényszeríti őket, hogy igazolások tömkelegével bizonygassák ártatlanságukat, ahelyett, hogy a szükséges információkat a többi állami intézmény adatbázisaiból lekérdezze.
Felmerültek a mezőgazdasági géppark felújítását célzó új "roncsprogram" és az autópálya-építési stratégia visszásságai, illetve az egymással nem egyeztető, a felelősséget áthárító hatóságok érdektelensége, ami lehetővé tette ukrán gabona beáramlását a román piacra.
Kelemen Hunor élesen bírálta volt koalíciós partnereit, akik szerinte - az RMDSZ kormányból történt kiszorítása után - a "költségvetést szétbarmolták, ami jó volt a támogatásokból, azt kivezették, és a pénzt elpallták (elszórták)".
Rámutatott: az idei évet Románia a GDP 8 százalékára rúgó költségvetési hiánnyal fogja zárni. A szociáldemokrata-liberális kormány az uniós helyreállítási alapból 9,2 milliárd eurót hívott le, amiből 2,4 milliárd eurót fizetett ki, a "többi nincs meg" - állította az RMDSZ elnöke. Úgy vélekedett: a PSD-PNL kormány olyan helyzetet teremtett, hogy nagyon nehéz és politikailag kockázatos feladatra vállalkozik az, aki a következő években rendbe akarja tenni Románia gazdálkodását.
Az RMDSZ szerint azonban a korrekciókat óvatosan kell elvégezni, nem szabad a vállalkozások terheit növelő adóügyi módosításokat bevezetni. Az RMDSZ ragaszkodik az egykulcsos adórendszerhez, és ellenzi az áfa emelését.
Amennyiben a december elsejei parlamenti választásokat követően lehetősége lesz kormányra kerülni, az RMDSZ a gazdasági tárcák egyikére is igényt tart, de ehhez az első lépés, hogy "feljusson a pályára"- mondta az RMDSZ elnöke.