Nyílt levél Dr. Paczolay Péternek, az Alkotmánybíróság elnökének

Tisztelt Elnök úr,  a Szabad Emberek Magyarországért (SZEMA) párt 2010. júniusában két beadvánnyal fordult az Alkotmánybírósághoz.   Indítványoztuk  A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról  szóló 2010. évi L. számú törvény 9 § 4. bekezdésének megsemmisítését.

Megítélésünk szerint az említett bekezdés sérti az általános jog- és esélyegyenlőséget, mivel a főpolgármester-jelölt ajánlására külön, a törvény logikájától eltérő szabályozást vezet be. Erre a beadványunkra az Alkotmánybíróság főtitkára augusztus 26-i (!) keltezésű levelében válaszolt, s arról értesített bennünket, hogy Elnök úr kijelölte az előadó alkotmánybírót.  

 

Indítványoztuk  A választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény módosításáról  szóló 2010. évi LX számú törvény 10 § 6. bekezdésének megsemmisítését. Az ajánlások összegyűjtése ennyi idő alatt kizárólag a parlamenti pártok számára teszi lehetővé a szelvények összegyűjtését, sérti az esélyegyenlőség elvét is. Erre a beadványunkra az Alkotmánybíróság főtitkára időben válaszolt, s arról értesített bennünket, hogy Elnök úr kijelölte az előadó alkotmánybírót.

 

2010. augusztus 13-án sürgősségi kérelmet juttattunk el az Alkotmánybíróság főtitkárához. Kérelmünkre a mai napig semmiféle választ sem kaptunk.  Tekintettel arra, hogy mindkét beadványunk közvetlenül érinti a jelenlegi önkormányzati választásokat, joggal várhattuk el, hogy az Alkotmánybíróság soron kívül foglalkozik az általunk felvetett kérdésekkel, sőt azokban döntést is hoz.

 

Az Alkotmánybíróság azonban sem az augusztus 30-31-i, sem pedig a szeptember 6-7-i ülésének napirendjére nem vette fel indítványainkat. Természetesen tudjuk, hogy az Alkotmánybíróságnak van munkarendje, s azt is érthetőnek tartjuk, hogy az előadó alkotmánybírónak időre van szüksége előterjesztése összeállítására, álláspontja kialakítására. Mindennek ellenére elfogadhatatlannak tartjuk, hogy amikor a kormány néhány héttel az önkormányzati választások előtt a saját érdekének megfelelően megváltoztatja a választási törvényt, akkor az Alkotmánybíróság nem talál módot azoknak az indítványoknak a tárgyalására, amelyek e változtatások alkotmányosságát kérdőjelezik meg.

 

Félreértés ne essék, nem a számunkra kedvező döntést, hanem magát a döntést hiányoljuk.   Mindez megkérdőjelezi, hogy az Alkotmánybíróság képes-e ellátni a demokrácia, a jogállamiság védelmével kapcsolatos alapvető feladatait, képes-e garantálni a jogbiztonságot. Nem gondoljuk, hogy a halogatás mögött közvetlen politikai szándék rejtőzne, de abban biztosak vagyunk, ez az eljárás nem szolgálja a demokrácia ügyét, rombolja az állampolgárok alkotmányosság iránti bizalmát.

 

Éppen ezért kérjük, hogy az Alkotmánybíróság mielőbb foglalkozzon a beadványainkkal. Az Alkotmánybíróságnak gondoskodnia kell a jövőbeli választások jogbiztonságáról, egyértelmű helyzetet kell teremtenie.  

Budapest, 2010. szeptember 10. 

Ungár Klára  

elnök                      

Niedermüller Péter                         

elnökségi tag

   

 Kiadó: Szabad Emberek Magyarországért SZEMA

OS