Nyílt levél dr. Surányi György, a CIB Bank Zrt. Igazgatóságának Elnöke részére

    Tisztelt Elnök Úr!

    Az Ön bankjának az egész magyar filmszakmát megdöbbentő lépése miatt fordulunk Önhöz. A CIB Bank magatartása miatt csődközeli helyzetbe került az egyik legrégebbi magyar filmgyártó cég, a Tivoli-Filmprodukció Kft. Elkészült filmek maradnak dobozban, filmes alkotók, művészek kerülnek nehéz anyagi helyzetbe - teljesen értelmetlenül.

A Tivoli-Filmprodukció az elmúlt húsz évben számos kiváló magyar filmet gyártott, produkcióival magyar és nemzetközi sikereket ért el, az állami támogatásokkal mindig rendben elszámolt. A cég az elmúlt években több film gyártására nyert el összesen 300 millió forint értékű támogatást a Magyar Mozgókép Közalapítványtól. Mivel az MMKA az általa támogatott filmeket csak utólag, elkészültüket követően finanszírozza, a gyártó cégek az MMKA-val szerződésben lévő bankokkal kötnek a támogatási összeggel megegyező hitelszerződést. A Tivoli-Filmprodukció az Önök bankját választotta, és 260 millió forint hitelt szabályosan le is hívott.

    Mint ismeretes, a kormány 2010 decemberében határozatot hozott az MKKA működésének felülvizsgálatáról. A kormány döntése a jövőről, a filmtámogatási rendszer átalakításáról szól, fel sem merült, hogy az MKKA által megítélt támogatásokat a már legyártott produkciókra ne fizetnék ki. Ehhez képest a CIB Bank fedezetcsökkenésre hivatkozva felmondta a Tivoli hitelszerződést, és a teljes hitelösszeg három napon belüli visszafizetését követelte. A bank a cég számláit zárolta, fedezetként szolgáló ingatlanjainak kiürítésére és átadására szólította fel a céget.

    Az egyoldalú lépés hatására a Tivoli csődközeli helyzetbe került, sem a filmek alkotóit, sem beszállítóit, sem saját köztartozásait nem tudja kifizetni. Az általa gyártott filmek emiatt nem jutnak el a közönséghez, tetemes művészi és pénzügyi veszteséget okozva a gyártó cégnek és a támogató Magyar Államnak egyaránt.  

    Tisztelt Elnök Úr!

    Egy jogállamban a szerződés kötelez, egy be nem következett dologra hivatkozva jogellenes azt felrúgni. Az MMKA által vállalt fizetési határidő nem járt le, a fedezet nem változott, az állam és a bankok képviselői között pedig még csak ezután kezdődnek a tárgyalások a finanszírozás átalakításáról. A CIB Bankon kívül egyetlen más hitelező pénzintézet sem értelmezte hasonlóan az MKKA-ra vonatkozó kormánydöntést: 39 másik producer esetében a bankok megvárják a kormány döntését, egyedül az Önök magatartása vezet csődhöz.

    Bankjuk ugyanakkor nehezen feloldható ellentmondásba is lavírozta magát. Hiszen ha nem bízik az MMKA teljesítésében, vajon miért követeli ugyanazt a hitelt egyidejűleg az MMKA-tól is? Esetleg a követelés kétfelől történő behajtása lenne a cél? A CIB Bank magatartása azért sem érthető, mivel köztudott, hogy egy működő cégtől nagyobb esély mutatkozik a tartozás érvényesítésére, mint egy felszámolásba taszított vállalkozástól.

    Nem értjük, milyen megfontolások állnak a CIB Bank jóhiszeműnek nehezen nevezhető lépései mögött, de tény, hogy ezzel a bank óriási károkat okoz nemcsak a Tivoli-Filmprodukció Kft.-nek, hanem a cég filmjeiben dolgozó több száz alkotónak, a beszállító cégeknek és ezzel a magyar filmiparnak általában.

    Arra kérjük Elnök Urat, úgy is mint a kultúráért régóta felelősséget érző közszereplőt, hogy vesse latba tekintélyét annak érdekében, hogy a CIB Bank elálljon nehezen magyarázható döntésétől, és a többi hitelező bankhoz hasonlóan viszonyuljon a kormánydöntéssel előállt helyzethez!

 

    Üdvözlettel,

    

    Kálomista Gábor elnök

    Magyar Producerek Szövetsége

    

    Szekeres Dénes ügyvezető

    Tivoli-Filmprodukció Kft.