Rendőri vezetők pere - DK: a Fidesz "hazug politikájának" egyik tartóoszlopa dőlt le az ítélettel

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a 2006-os őszi eseményekkel kapcsolatban megvádolt rendőri vezetők perében született elsőfokú ítélettel "a Fidesz 2006 óta épített hazug politikájának egyik tartóoszlopa dőlt le".

    Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében arra reagált, hogy a Fővárosi Törvényszék csütörtökön kihirdetett elsőfokú, nem jogerős döntésével Gergényi Péter volt budapesti főkapitányt és a negyedrendű vádlottat, a tévészékház ostrománál a rendőri erők helyszínparancsnokát a legenyhébb szankcióban, megrovásban részesítette. Tizenkét további megvádolt rendőrtiszt, köztük Bene László volt országos főkapitány esetében a bíróság megszüntette az eljárást.

    A DK elnöke azt írta: már a tárgyalás kezdetére megsemmisült az a "Fidesz által felépített teória", amely szerint az utcai zavargásokat az akkori kormány vezetői szervezték, provokálták ki, továbbá, hogy a rendőri túlkapások valódi oka a kormány, illetve a kormányfő közvetlen megrendelése volt.

    Gyurcsány Ferenc szerint már a nyomozati szakaszban sem találták nyomát a hatóságok ezeknek a híreszteléseknek és vádaknak, így elmaradt "a Fidesz által annyira remélt" bűnvádi eljárás az akkori kormány vezetőivel szemben. Az ítélet pedig világossá tette, hogy nem állapítható meg a rendőri vezetők bűnössége - tette hozzá. A korábbi miniszterelnök szerint lehetséges, hogy voltak, akik hibáztak, de "rendőrszakmai hibát büntetőjogi tényállással összekeverni súlyos tévedés".

    Kiemelte: az ítélet a tekintetben megnyugtató, hogy talán végleg megcáfolta a jobboldalon népszerű összeesküvés-elméleteket, és reményt ad arra, hogy a magyar bíróságok egy része képes megóvni magát a "politikai megrendelések teljesítésétől".

    Az ügyészség a tévészékház ostrománál és az azt követő napokban, illetve október 23-án a főváros utcáin történtekkel kapcsolatban jobbára mulasztással elkövetett katonai bűncselekmények miatt emelt vádat három rendőr tábornok, köztük Bene László akkori országos és Gergényi Péter akkori budapesti főkapitány, valamint egytucatnyi rendőr ellen.

    A vádlottak zömmel tagadták bűnösségüket. A büntetőper két éve kezdődött, több mint száz tárgyalást tartottak.

 MTI