A Szegedi Tudományegyetemet korábban levélben tájékoztattam Vesztergom Dóra PhD fokozatával kapcsolatos összeférhetetlenségi és etikai problémákról, valamint arról, hogy a jelölt által felügyelt állami meddőségi központok fele olyan kapacitással működnek és az országos igény csupán felét tudják ellátni. Fele annyi lombikbébi születik, mint amennyi a kormányzati elvárás.
"A meddőségi kivizsgálás egyik legrettegettebb eleme a petevezető átjárhatósági vizsgálat, mert az általánosan használt módszerek igen kellemetlenek tudnak lenni. Ezért vezettük be itthon a teljesen fájdalommentes átjárhatósági vizsgálatot." Ezekkel a szavakkal próbálja meggyőzni a leendő magánbetegeit Vesztergom Dóra a saját - magánpraxisát népszerűsítő - honlapján majd hozzáteszi, hogy "a vizsgálathoz egy speciális katétert használok, mely extrém vékony, ezért felhelyezése teljesen fájdalommentes. Ahhoz ugyanis, hogy egy hagyományos, vastag katétert a méhüregbe felhelyezzünk, általában meg kell »csípni«, azaz egy eszközzel meg kell fogni a méhszájat, mely fáj.."
Hirdetésében Vesztergom Dóra, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánreprodukciós Igazgatóságának igazgatója azt állítja, hogy a magánrendelőjében a petevezető átjárhatósági vizsgálatot fájdalom nélkül végzi. Tevékenységét összehasonlítja más orvosokéval, akik szerinte az átjárhatósági vizsgálatnál a hagyományos katéterrel fájdalmat okoznak. Etikus-e mikor egy orvos tevékenységét más orvosokéval hasonlítja össze, és a betegek fájdalomtól való félelmét igyekszik kihasználni anyagi haszonszerzés céljából? Etikus-e amikor egy állami alkalmazásban lévő közszereplő orvos a magánrendelőjében bevezeti a fájdalmatlan átjárhatósági vizsgálatokat, de az általa vezetett állami meddőségi központokban viszont nem?
Etikus-e nemzetstratégiai fontosságú, államilag kiemelten finanszírozott átjárhatósági vizsgálatokat magánrendelőben végezni? Használhatják-e ugródeszkaként a tehetősebb betegek, hogy a privát ellátásból soron kívül, könnyebben bekerülhessenek a túlzsúfolt "ingyenes" állami lombikprogramokba? Az petevezető átjárhatósági vizsgálatát azért kell elvégezni, mert elzáródás esetén a lombikbébi kezelés elengedhetetlen. Ilyen esetben milyen tájékoztatást ad Vesztergom Dóra a 43 és 45 év közötti magánbetegeinek? Etikus-e Őket az általa felügyelt államilag finanszírozott meddőségi centrumokba irányítani, ahol szinte nulla az esély arra, hogy gyermekük születhessen? Etikus-e vagy törvénysértő-e Őket Csehországba küldeni, ahol petesejt donáció segítségével akár 50 százalékos is lehet a sikerráta? Etikus-e azt mondani egy fizető betegnek, nem adok tanácsot, csináljon azt, amit jónak lát? Remélem, hogy a Szegedi Tudományegyetem válaszol kérdéseimre és indít egy etikai vizsgálatot az ügyben, mielőtt a tudományos fokozatot átadná a jelöltnek.
Prof. Dr. Kaáli Nagy Géza
Kiadó: Kaáli Autó-Motor Múzeum Kft.
MTI
OS