Ütközni mindenkivel, a Fidesz dodzsempolitikája

Hétfőn a parlamenti ámokfutásában a szokásos módon került megszavazásra a nemzetiségek jogairól szóló sarkalatos törvény. A szokásos módon, vagyis fütyülve az érintettek véleményére, és az utolsó percben átírva a javaslat csaknem teljes szövegét.

 

    Az eredetileg 99 oldalas törvényjavaslathoz 73 oldalnyi zárószavazás előtti módosító javaslatot nyomtak át a Parlamenten. Éppen aznap, amikor az Alkotmánybíróság hasonló, utolsó perces törvényátírás miatt alkotmányellenesnek minősítette az új egyházi törvényt. De sebaj, a Fidesz dodzsempolitikájának mit sem számít egy újabb ütközés lehetősége.

 

De a dodzsempolitika igazi áldozatai ezúttal a hazai nemzetiségek. Az Országos Kisebbségi Önkormányzatok Szövetsége hiába kérte levélben a frakciókat, hogy ne támogassák a törvényjavaslatot. Levelük szerint ”a törvénytervezet szabályozása nem találkozik a nemzetiségi közösségek alapvető érdekeivel”.

 

De még ennél is többről van szó: a törvény sérti az általános emberi jogokat is, hiszen elfogadása után már nem lehetünk biztosak abban, mikor mire használják hivatkozási alapul népszámlálási adatainkat.

 

Noha a népszavazásnál a nemzetiségi hovatartozást firtató kérdésre a válaszadás önkéntes és nem kötelező volt, és senki sem figyelmeztette az állampolgárokat válaszuk jogi következményeire, most mégis a népszámlálás adataihoz kötik, hol alakulhat nemzetiségi önkormányzat és hol nem. A fideszes dodzsem különösebb szívfájdalom nélkül nekihajt az európai jognak is. Nem törődik azzal, hogy a kisebbségi önkormányzatok figyelmeztetnek: az Európai Parlament és a Tanács 2008-as rendelete szerint biztosítani kell, hogy ”a közösségi statisztikák előállítása és közzététele során  nem statisztikai jellegű felhasználás ne fordulhasson elő”.

 

A törvény nem pótolja a már korábban megszületett kisebbségi ombudsmani poszt fájdalmas hiányát sem. Sőt: még az állampolgári jogok országgyűlési biztosa e területtel foglalkozó helyettesének kinevezésénél is megszűnik a kisebbségek eddigi véleményezési joga. Ugyancsak hiába fordult a Parlamenthez ”Megszüntetve” címmel a még pár napig hivatalában lévő kisebbségi ombudsman, aki leszögezi: ”ezzel a jogállami berendezkedés egyik fontos eleme, a hatalom független ellenőrzésének újabb intézménye szűnik meg, ami rombolhatja egy állam demokratikus berendezkedését, háttérbe szoríthatja a kisebbségi közösségek jogainak védelmét”.

 

Ma a kisebbség, holnap a többség jogai sérülnek. Hány ütközés kell még?

 

Lendvai Ildikó,

az Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság tagja,

országgyűlési képviselő

 

    Kiadó: MSZP

OS