Másként reagál a nők szervezete a pacemaker beültetésre, mint a férfiaké - bizonyította be kanadai kutatók vizsgálata.Hirtelen szívhalál tíz esetéből nyolcban a vérkeringés megállásának oka kamrafibrilláció. A szív ritmusos összehúzódás helyett csak remeg, fibrillál. Életet ment az, aki az áldozat mellkasának percenként százszor végzett összenyomásával pótolja a gyakorlatilag álló szív összehúzódásait, amíg szakértő segítség érkezik.
Áramütéssel a fibrilláló szív remegése erre a célra készített műszerrel, defibrillátorral megszüntethető. A defibrillátor két lapátját a beteg mellkasára szorítják és a készülék csak akkor üt, ha kamraremegést észlel.
A pacemakert, egy pogácsányi nagyságú műszert a fibrilláció esetleges fellépése miatt életveszéllyel szembesülő betegek mellkasának bőre alá varrják be, és ha a halálos ritmuszavar bekövetkezik, az apró szerkezet hasonló áramütéssel, mint az aktatáskányi defibrillátor megszünteti a rohamot.
Derek R. MacFadden és munkatársai 6021 szívbeteget kezeltek pacemaker beültetéssel. Minden beteg megkapta a műszert, akinek a nemzetközi ajánlás szerint arra szüksége volt. A nők és a férfiak között nem tettek különbséget.
A beavatkozást követő 45. napig a nőknél 78 százalékkal gyakrabban voltak szövődmények, mint a férfiak csoportjában és ez a különbséget egy évig észlelték. A nőknél főleg a műszerből a szívbe vezető elektromos vezeték zavarai jelentettek gondot. Az egyéves megfigyelés során a nők lényegesen ritkábban kaptak a műszertől indokolt áramütést veszélyes szívritmus zavar miatt.
Az elektromos vezeték okozta szövődmények többször tették szükségessé az elektróda igazítását, áthelyezését. Ennek oka az, hogy a nők ereinek fala vékonyabb, sérülékenyebb, mint a férfiaké.
A szakértők hangsúlyozták, hogy ezért az eddiginél is nagyobb figyelemmel célszerű mérlegelni nők esetében a gyógyszeres kezelést, az ilyen műszerek beültetése helyett.
A tanulmányt az Archives of Internal Medicine folyóirat közölte.