- Elsősorban a gyógyszerek és maradványaik okozta környezetszennyezés ellen dolgoz ki módszereket a Debreceni Egyetem (DE) vezette konzorcium a következő két évben, összesen 900 millió forintból - jelentette be Fábián István rektor csütörtökön a projekt nyitórendezvényén.
Az egyetem és az MTA Atommagkutató Intézetének mintegy 120 kutatója, hallgatója és más munkatársa olyan kémiai, biológiai és fizikai alapkutatásokat fog folytatni, amelyekkel a környezetbe jutó szerves és szervetlen szennyeződések bonthatók le - közölte Joó Ferenc akadémikus, a program szakmai vezetője.
Hozzátette: a projekt során a vizsgált anyagokról új tudományos ismereteket és ehhez kapcsolódva új szabadalmakat kívánnak szerezni.
Az Envikut elnevezésű, 2015 áprilisában záruló kutatómunkát a DE Kémiai- és Biológiai Intézetei vezetik. Az érintett laboratóriumokban korábban is folytattak vizsgálatokat a katalitikus oxidáció és redukció, a fémionok komplexeinek vizsgálata és gyakorlati felhasználása, környezeti szennyezők toxicitásának megállapítása és a környezeti analitika terén - ismertette a szakmai hátteret Joó Ferenc.
A cél az, hogy a környezetre ártalmatlan módon bontsák le a szennyező anyagokat és a kidolgozott módszerek az iparban hasznosíthatók legyenek. A program keretében több vállalattal is együtt fognak működni a konzorciumi partnerek.