Az oktatás és a kutatómunka minőségének fejlesztésében lehet szerepe a jövőben annak, hogy a Debreceni Egyetem (DE) - az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem mellett - elnyerte a kiemelt egyetemi státust - mondta Fábián István rektor az MTI-nek.
Kifejtette, a kiemelt státus a 2010-ben elnyert és egy pénteki bejelentés szerint megőrzött kutatóegyetemi cím után újabb előrelépést jelent az intézmény számára. Ugyanakkor nem szabad, hogy a három egyetem elszakadjon a többi intézménytől, hiszen csak a kutatóegyetemekkel és más partnerekkel fenntartott kooperáció viheti előbbre a magyar felsőoktatást - hangsúlyozta.
A február 7-én megjelent kormányhatározat indoklása szerint a címet azon intézmények viselhetik, amelyek több tudományterületen is nemzetstratégiai célok megvalósításához járulhatnak hozzá képzési és kutatási kapacitásaikkal, valamint tudományos eredményeikkel. Ezen túl a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban jelentős előrelépésre képes és nemzetközi hallgatói mobilitásban való részvételt tekintve minősítették kiemelkedőnek a három intézményt.
Fábián István elmondta, hogy a kiemelt egyetemi címmel járó évi 5 milliárd forintos támogatás rájuk eső részét - 1,6-1,7 milliárdot - minőségfejlesztésre szándékoznak fordítani. Debrecenben a nemzetközi tudományos életbe beágyazott kutatócsoportok működnek az orvostudomány, a természettudomány, a mezőgazdasági és élelmiszertudomány, az informatika, a jogtudomány, a zenei képzés, továbbá a bölcsészettudomány és gazdaságtudományok bizonyos területein.
A támogatásnak olyan jellegű fejlesztés a célja, amely a nemzetközi versenyképesség terén javíthatja az egyetem pozícióit. Bár az még nem ismert, hogy pontosan mire költhető a pluszforrás, Fábián István szerint a kiemelkedő és a feljövőben lévő szakmai központok között kell megtalálni azokat, amelyeknél a leghatékonyabban hasznosulhat.
A hallgatók szempontjából a 2013 és 2016 között használható kiemelt egyetemi cím a bővülő külkapcsolatok, külföldi ösztöndíjak és csereprogramok miatt válhat igen fontossá - húzta alá.