Pálinkás: A magyar tudomány mozgatóivá válnak a Lendület-program nyertesei

Tudomány - 2012-05-30

A magyar tudomány mozgatóivá válnak a Lendület-program nyertesei, egy tudományos rendszer  ébresztőivé és megújítóivá - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke szerdán az akadémiai kiválósági program budapesti eredményhirdetésén.

A 2009-ben indított program történetét ismertetve Pálinkás József elmondta, hogy az MTA három éve saját forrásból 250 millió forintot biztosított, a pályázaton 27-en indultak, és öt kiválóság alapíthatott önálló kutatócsoportot. Egy évvel később az Akadémia további 300 millió forintot fordított a programra, ebből 7 kutatócsoportot indítottak. A tavalyi év volt az első, amikor az Országgyűlés a költségvetésből 600 millió forint pótlólagos támogatást adott a projektnek, ennek köszönhetően 16 kutatócsoportot indítottak és a programot kiterjeszthették az egyetemekre is.

    "2012-ben 1,25 milliárd forintot biztosított a költségvetés, és a növekvő támogatásból jól érzékelhető, hogy elismerik a Lendület-program filozófiáját, céljait és jelentőségét" - emelte ki az MTA elnöke, megjegyezve: az 1,25 milliárdhoz hozzá kell venni a korábbi években odaítélt támogatásokat is, hiszen azok az idén is járnak. Így összességében 2012-ben 2,5 milliárd forint áll a rendelkezésre a Lendület-programra.

    "Ez a kiválók programja, a legjobbaké, akiknél minden egyes forint eredménnyé válik. A világot felrázó kutatásokra vállalkoznak, olyanokra, amelyek átrendezik az ismereteket, és amelyek megváltoztatják a jövőt" - mondta.      

    Ismertetése szerint a negyedik alkalommal meghirdetett pályázaton 132 kutató indult, közülük 37-en alapíthatnak 1,25 milliárd forintos támogatásból önálló kutatócsoportot az akadémiai kutatóintézetekben és az egyetemeken a Lendület-program keretében. 

    Az önálló kutatói pályát kezdők (Lendület I. kategória) és a már sikeres önálló kutatói pályát folytatók (Lendület II. kategória) mellett az idén első ízben kaptak  lehetőséget a már kiemelkedően sikeres vezetői kutatói pályával rendelkező, 40-55 év közötti tudósok (Lendület III. kategória) is a programban való részvételre.

    A nyertes pályázók közül heten térnek haza külföldről, míg harmincan itthon folytatják kutatómunkájukat. Ami a tudományterületek közötti megoszlást illeti, a matematika és természettudományi területen 46 százalékuk tevékenykedik, támogatásuk 477,9 millió forint, az élettudományok részaránya 40,5 százalék, támogatásuk 588,7 millió forint, a humán- és társadalomtudományoké pedig 13,5 százalék (130,1 millió forint).

    "Mindegyik program egyedülálló a maga nemében" - hangsúlyozta Pálinkás József, kifejezve reményét, hogyha néhány év múlva értékelik az akadémiai kutatóintézetek és az egyetemek tudományos eredményeit, szembeszökő lesz azoknak a teljesítménye, akik a Lendület-program keretében kezdhették el, folytathatták önálló kutatásaikat.

    Négy kutató nyert támogatást a kiemelkedően sikeres tudósoknak meghirdetett Lendület III. kategóriában: Nagy László kutatóorvos a program keretében arra keresi a választ, hogy miként szabályozódik a gének kifejeződése akkor, ha egy adott sejt külső és belső környezete egészséges állapotban, illetve betegségekben megváltozik. Nusser Zoltán akadémikus, Széchenyi-díjas neurobiológus csoportjával azért dolgozik, hogy előrébb léphessenek a neurodegeneratív és pszichiátriai betegségek gyógyításában.

Winkler István pszichológus, villamosmérnök célja az emberi agy működésének jobb megismerésével a hallásjavító készülékek intelligens funkciónak fejlesztése. Az Egyesült Államokból hazatérő Guttman András kémikusnak, az MTA külső tagjának kutatási célja a sejtfelszíni cukorszerkezetek minden részletre kiterjedő vizsgálata, ami közelebb viheti a kutatókat a rák diagnosztikájának és terápiájának tökéletesítéséhez. 

    A Lendület II. kategóriájában, a sikeres önálló kutatói pályát folytatók közül 18 tudós nyert támogatást, az önálló kutatói pályafutást kezdők között (Lendület I.) pedig tizenöten.