A 2010-es év költségvetési törvény tervezete prioritásként kezeli a biztonság ügyét.

Vélemény - 2009-10-15

A közbiztonsági csomag 10 pontja az a rendteremtés programja. A célok elérését szolgálja a 8%-os  kiadási előirányzat többlet,  aminek eredményeként 23,5 milliárd forinttal több pénz jut jövőre a  rendészeti feladatokra. A felismerés megszületett végre a rendvédelmi berkekben is, hogy a biztonság erősítésében a legfőbb szereplő bár továbbra is a rendőrség,- de nem egyedüli szereplő.

Hosszabb távon el kell fogadni, hogy a közbiztonság, különösen pedig a közterületek rendjének megteremtése, nem csak a rendőrség feladata. Ez legalább annyira a helyi közösség ügye is, ezért fontos hogy a rendőrség nyitottabban és szorosabban együttműködjön mindazokkal, akik egy-egy településen számadással taroznak a polgároknak a közrend és közbiztonság megteremtéséért.

A rendőrség megerősítése mellett, - és nem ellenére, - egyre nagyobb szerepe van az önkormányzatok saját kezdeményezésű rendvédelmi és rendészeti tevékenységének.

 

A közbiztonsági program 10 pontjából három pont közvetlenül az önkormányzatok számára jelent előrelépést.

 

1. Létrejöhet a településőrség, aminek költségeit a központi költségvetés teljes egészében állja, benne a bért és járulékait valamint a felszerelés költségeit. A településőrök tevékenységét az önkormányzatok irányítják, - a bűnmegelőzésben együttműködnek a rendőrséggel, - segítik a közterület felügyelő munkáját, - közreműködnek a közvagyon, a játszóterek, templomkertek, közparkok, köztemetők védelmében. Segítenek a jegyzőnek az önkormányzati rendeletek betartatásában, tűzvédelmi, köztisztasági, szabálysértés megelőzési, közintézmény örzési ügyekben. A településőr program 2009. szeptember 17-i közzététele óta, 2009. október 13-ig 339 önkormányzat támogatási igénye érkezett be, melyben 686 fő településőr alkalmazásához kértek támogatást az önkormányzatok.

 

 2. Megtörténik a jegyzők megerősítése a kis értékű szabálysértési ügyekben, bevezetik a szabálysértési nyilvántartást. Ugyanakkor mára világossá vált, hogy a szabálysértések eljárási rendje kiemelkedő problémát jelent, hiszen ezen esetek száma az utóbbi időben jelentősen megnőtt. Az ismeretlen elkövetők kilétének a megállapítására, a szükséges felderítéshez, a hatékony eljáráshoz a jegyzők nem rendelkeznek kellő eszközökkel, speciális szaktudással, ez irányú tevékenységük nem hatékony. A szabálysértési eljárások területén további és mélyebbre ható változások szükségesek, ennek érdekében a kormány benyújtotta a szabálysértési törvény módosítását.

 

 3. A közbiztonsági program önkormányzatokat is érintő harmadik eleme a Polgárőrség támogatását tartalmazza. A 2010-es költségvetésben, az előző évihez képest  háromszor több forrás, 750 millió forint jut a polgárőrségnek, úgy hogy a felhasználás szabályai változnak. Ez év őszétől közvetlen támogatást jutat a kormány a Polgárőrszervezetek, ha a helyi rendőrséggel kötött megállapodás alapján közösen, együttműködve végeznek közterületi járőrözést.

 

A kormány célja az, hogy létrejöjjön egy modern közbiztonsági rendszer Magyarországon.

Eredménynek tartom, hogy az első cölöpöket sikerült lerakni, a településőrség létrehozásával, következhet az önkormányzati rendészet, majd a lakosságnak számadással tartozó önálló települési rendőrség létrehozása.

 

Azt jósolom, hogy néhány éven belül létrejöhet Magyarországon, - akár az amerikai seriff rendszerhez is hasonlítható – települési közbiztonsági háló, a rendőrség, az önkormányzatok, a gazdasági szereplők és a civilek lokálpatrióta összefogásával.

 

Tóth József Országgyűlési képviselő, Polgár polgármestere