A befogadó társadalmak gazdaságilag is sikeresek

Vélemény - 2010-06-26
A társadalmi befogadásra épülő, esélyegyenlőséget biztosító társadalmak gazdaságilag sikeresebbek és békésebbek , mint azok, amelyek ezzel ellentétes irányba tartanak – erre a megállapításra jutottak annak a nemzetközi szemináriumnak a résztvevői, amelyet a spanyolországi Santanderben tartottak csütörtökön és pénteken a világ 75 egykori állam- és kormányfőjét tömörítő Club de Madrid fórum rendezésében.

Göncz Kinga szocialista EP-képviselő, a gazdasági fejlődés és a társadalmi kohézió összefüggéseit boncolgató találkozó egyetlen magyar meghívottjaként, a társadalmi befogadás európai tapasztalatairól beszélt

 

    Bár sok gazdasági mutató azt bizonyítja, hogy a befogadó társadalmak sikeresebbek, mint a kirekesztők, a világ mégsem a szociális felzárkóztatás, az összetartás irányába halad – állípították meg a találkozó résztvevői.  A jelenlegi válságot megelőző fellendülés idején számos területen sikerült ugyan eredményeket elérni  - például világszerte csökkent a csecsemőhalandóság, emelkedett az oktatásban részt vevők száma -, de egyúttal nőtt a különbség a gazdagok és a szegények között, élesebbé váltak a társadalmi választóvonalak. Az egyenlőtlenség ára hosszabb távon alacsonyabb gazdasági növekedés, alacsonyabb várható élettartam, romló életminőség. Egybehangzó vélemény szerint a női esélyegyenlőség biztosítását, az oktatás színvonalának emelését célzó befektetések egyértelműen a társadalmi kohéziót erősítik, és ezzel együtt a fenntartható fejlődést szolgálják  - állapították meg a résztvevők.

A találkozón Göncz Kinga hangsúlyozta, hogy a  befogadásra épülő gazdasági növekedés az Európai Unió 2020-ig szóló stratégiájának a része, és e célkitűzés megvalósításával a kontinens a társadalmi kohézió erős képviselője lehet. A magyar EP-képviselő beszélt a közép- és kelet-európai országok sajátos tapasztalatairól, a szocializmus évtizedeit követő társadalmi változásokról,  amelyek a teljes foglalkoztatottság megszűnését, egyes helyi közösségek fölbomlását, mások megerősödését eredményezték.  Ebből a szempontból a térség a társadalmi befogadás laboratóriuma: megmutatja, hogy ahol a helyi vezetés kész és képes támogatást, forrásokat találni az integrációhoz, ott erősödik az összetartás, ahol ez hiányzik, ott darabokra hullik a közösség  – fejtette ki Göncz Kinga.

A mostani konferenciát két újabb, hasonló témájú találkozó követi a Club de Madrid szervezésében, amelyekre a magyar EP-képviselő, volt külügyminiszter szintén meghívást kapott.

   

Háttér:

A Club de Madrid a világ 50 demokratikus államának több mint 70 egykori állam- és kormányfőjét tömörítő nemzetközi fórum. Tagja többek között Bill Clinton volt amerikai elnök, Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó államfője, Václav Havel volt cseh köztársasági elnök, Kofi Annan korábbi ENSZ-főtitkár. A Club de Madrid célja, hogy rendszeres konzultációs lehetőséget biztosítson a világ volt és jelenlegi vezető politikusai között. Találkozóin fejlett és fejlődő országok képviselői, nemzetközi szervezetek szakértői cserélnek véleményt aktuális kérdésekről. A gazdasági fejlődés és a szociális kohézió összefüggéseiről rendezett június végi santanderi szeminárium vendége volt többek Petre Roman volt román kormányfő, Csandrika Kumaratunga Srí Lanka korábbi elnöke, és Szadik Al Mahdi egykori szudáni kormányfő. 

 

 

 Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja

MTI/OS