A debreceni MSZP ebben a formában nem ért egyet az ingatlanadó tervezettel

Vélemény - 2009-05-14

Magyarországon az MSZP az egyetlen olyan szintézisteremtő párt, amely a történelmi-ideológiai alapokra építve képes megfelelni a XXI. század jelentette kihívásoknak. Mi vagyunk, nekünk kell lenni annak az erőnek, amely a hagyományos baloldali értékeket át tudja menteni a hazánkat sújtó gazdasági krízis közepette is.

Az elmúlt hónapok bizonyították, hogy a régóta halogatott strukturális változtatásokat nem lehet tovább odázni. Egyetlen út van, a munka értékének, megbecsülésének visszaállítása, a szociális ellátórendszer átalakítása, az adózás, a közteherviselés kiterjesztése, a munkát terhelő adók csökkentése.

Jónak és szükségesnek tartjuk a Bajnai-kormány terveit, amely egyszerre teremheti meg a költségvetési egyensúly lehetőségét, és a várt és szükséges strukturális változások alapjait.

 

Mindezek ellenére azt kérjük a Bajnai-kormánytól, ne csak a költségvetési egyensúly megteremtésére koncentráljon. Ne csak fiskális szemmel kezelje az ország sorsát, de vegye figyelembe a magyar társadalom, országunk lakóinak nehéz, kiszolgáltatott helyzetét is. Találja meg azt a kényes egyensúlyt, amit egy politikusnak mindenáron alkalmazni kell. Legyen érzékeny a kisemberekkel szemben, tegyen meg mindent azért, hogy a nehézségek ellenére is csak az elengedhetetlen mértékben sérüljenek a magyar családok.

Kérjük mindezt azért is, mert azt látjuk és tapasztaljuk, hogy szétszakadóban van társadalmunk. Elfogadhatatlan az, hogy akár Debrecenben is politikusok, vállalkozók néha megmagyarázhatatlan módon tettek-tesznek szert olyan vagyonra, olyan értékes ingatlanokra, amelyet bevallott jövedelmük nem indokol, és amely után a mai adózási-gyakorlat alapján nem is fizetik meg a közterheket. Nagyon jól tudjuk azt is, hogy van olyan debreceni politikus, aki csak hiteltörlesztésre többet kell, hogy fordítson, mint a bevallott jövedelme. Tisztában vagyunk azonban az átlagos debreceni család helyzetével is. Az átlag debreceni két gyermeket nevel, átlagos fizetésük nem éri el az évi 1,7 millió forintot, a fizetéséből nehezen, sokszor egyik napról a másikra tud megélni,  bérházban lakik, amit hitelből vásárolt, és amelynek egyre növekvő törlesztéseit egyre nehezebben tudja visszafizetni. 

Értjük és tudjuk, szükség van a kormány által megfogalmazott változásokra. A vagyoni típusú adózás, ha annak módja átgondolt és igazságos, akkor az eddig szűk réteget érintő terheket szétteríti, igazságosabbá teszi.

A napokban nyilvánosságra került adótervezet azonban  - bennünk debreceni szocialistákban – aggodalmat kelt. Úgy véljük, progresszív baloldaliként ragaszkodnunk kell az igazságos közteherviselés, és a szolidaritás mindenek fölötti elvéhez. Úgy látjuk, hogy a jelenlegi adótervezetet több ponton változtatni kell a bevezetés előtt. A jelenleg meghatározott sávhatárok újabb terheket rónának azon családokra, ahol szülőnkét havi 100-120 ezer forintból, vagy kevesebb fizetésből nevelik gyermeküket, fizetik a lakáshitelt. Náluk a lakás nem vagyontárgy, hanem a megélhetésük záloga. Ezek a családok azok, akik egyébként jövedelmeiket nem titkolják el, hiszen bérből, fizetésből élnek.

 

Természetesen örülünk annak is, hogy a tervezett személyi jövedelemadó változásokat követően az eddigi 12 havi nettó kereset helyett gyakorlatilag 13,5 havi nettó kereset marad a munkavállalóknál, de ettől a rétegtől ezt akár csak részben is elvonni nem indokolt, különös tekintettel arra, hogy ezek a családok ezeket az ingatlanokat a tisztességesen leadózott jövedelmükből szerezték és tartják fenn.

 

Mindezekre tekintettel azt javasoljuk, hogy a kormány gondolja át a bevezetendő ingatlanadó gyakorlatát. Az ingatlanok megadóztatásának sávhatárait úgy alakítsa ki, hogy az igazodjon nemcsak a baloldali értékrendhez, de a realitásokhoz is.

 

 

Úgy véljük, hogy amíg az átlagcsaládokra több terhet róni nem szabad, addig az ország tehetősebb polgárainak viszont nagyobb részt kell vállalni a terhekből. Ezért javasoljuk az ingatlanadó alsó határának megemelését 30 millió forintra, mértékét pedig 0,4%-ra. A következő sáv 40 millió forint és 0,5%, a legmagasabb 50 millió forint fölötti ingatlanok tulajdonosai pedig 1% adót fizessenek.

 

Indokolt azt is mérlegelni, hogy az átlag feletti vagyoni helyzetű adózók, kiknek több ingatlan is van a tulajdonában, az ingatlanjaik értékét összevezessék, s ezen érték után fizessenek adót.

 

A vagyoni típusú adók bevezetését jónak és szükségesnek tartjuk, azonban annak felmérését, az ingatlan értékének reális megállapítását nem látjuk jelen tervezet szerint kivitelezhetőnek. Az a nyilvánosságra került terv, hogy az önkormányzatok fogják területi elv alapján megállapítani és kivetni az adót, véleményünk szerint helytelen gyakorlatot alakíthat ki egy adott ingatlan értékéről. Egy ház, vagy lakás értékét nem csak az elhelyezkedése és mérete, de nagymértékben annak minősége, kora, felszereltsége is meghatározza. Ugyanazon a területen, ugyanolyan nagyságú épületek között akár 5-10-szeres értékkülönbözet is lehet.

 

Álláspontunk szerint nem szabad az önkormányzatokra bízni a vagyonadó bevezetését és annak mértékének megállapítását sem. Úgy gondoljuk, hogy ezt a vagyonalapú adót Magyarország minden egyes polgárának és tulajdonosának egységes elvek alapján kell megfizetnie, ha az adónem bevezetésre kerül. Ezért felkérjük a kormányt, az ingatlanadó sávhatárai mellett gondolja át az ingatlan értékbecslési elvét is. Olyan gyakorlatot alakítson ki, mellyel az adott körülmények alapján reális és igazságos mértékű, baloldali értékeket tükröző adóstruktúrát alakít ki. 

 

 

 

            Dr. Zsiros Zsolt            Varga Zoltán

            városi elnök             városi alelnök