A közteherviselés reformjára szükség van – Bokros Lajos a kormány adóterveiről

Vélemény - 2009-05-26

Bokros Lajos szerint adóreformra, azaz a közteherviselés reformjára minden körülmények között szükség van. Az adóreform integráns része a reformok "kritikus tömegének" - hangsúlyozta az MDF európai parlamenti listavezetője s az egyik legfontosabb feladatnak nevezte az adóék, azaz a bruttó és a nettó bér közötti különbség csökkentését. Ez ugyanis ma Magyarországon jóval ötven százalék felett van, a magasabb jövedelműeknél pedig a 67 százalékig is felmehet.

Bokros problémaként említette, hogy a kormány által bevezetni tervezett új adórendszer miatt nem nő majd az adózók száma. Véleménye szerint az adóreform ott kezdődik, hogy többen fizetnek kevesebb adót, aminek viszont legfontosabb követelménye a minimálbér adómentességének megszüntetése lenne. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarországon a munkavállalók negyven százaléka minimálbérre van bejelentve, amely arány éppen kétszerese a nyugat-európai országokénak.

   

A kormány által tervbe vett vagyonadóról is szólt, mely szerinte elhibázott, és nem szolgálja azt a célt, hogy kiváltson más adókat, mint például a „szörnyszülött” iparűzési vagy a kommunális adót, mert nem származik belőle annyi bevétel. Holott az ingatlanadó célja az volna, hogy a helyi önkormányzat számára termeljen kellő bevételt.

Állítja: rossz döntés, hogy a vagyonadót 30 millió forintnál nagyobb értékű ingatlanokra vetnék ki. Így ugyanis mindenki meg fogja találni a módját, hogy az ingatlanja 29,5 millió forintot érjen. Úgy látja, a határt már a 10-15 millió forint közötti értékű ingatlanoknál meg kellene húzni.

A vagyonadó legfontosabb eleme az ingatlanadó, mert egy országban leginkább az ingatlanokban halmozódik fel a vagyon. A listavezető hangsúlyozta, hogy ingatlannak kell tekinteni a gyárépületet, a benzinkutat és a termőföldet is.

   

Bokros Lajos elismerte, hogy érdemben nő az adózók jövedelme a kormány azon döntése okán, hogy a személyi jövedelemadó alsó sávhatára idén 1,9 millió forintra emelkedik, megjegyezte ugyanakkor, hogy Magyarország óriási hátrányban van azokhoz az országokhoz képest, ahol egykulcsos személyi jövedelemadó van.

   

Elhibázott döntésnek nevezte ugyanakkor azt, hogy a kormány meg akarja szüntetni a tételes egészségügyi hozzájárulást, az eho-t, ehelyett inkább ki kellene terjeszteni azt minden 18 év feletti állampolgárra.

   

Amikor az állam kedvezményeket, mentességeket tart fenn, akkor ezt úgy kell csinálni, hogy ezzel lehetőleg növekedjenek a megtakarítások. A megtakarításokat azért kell növelni, mert nem csak az államadósság, hanem a külső adósság is óriási.

   

Bokros Lajos kiemelte, nem mindegy, hogy a társadalombiztosítási járulék hogyan változik. A kormány öt százalékpontos csökkentésről beszél, de nem világos, hogy melyik járulékot, az egészségbiztosítási, a nyugdíj- vagy éppen a munkaadói járulékot akarja csökkenti, és az sem tudni, hogy az egészségbiztosítási vagy a nyugdíjbiztosítási rendszer egyensúlyát ez hogyan érinti. Az MDF-es EP-képviselőjelölt azt mondta, egyetért az öregségi nyugdíjkorhatár felemelésével, de el kellene törölni minden korkedvezményes nyugdíjazási lehetőséget, és meg kellene szigorítani a rokkantnyugdíjazás feltételeit is.