A névjegyzékekkel kapcsolatos kérelmezési eljárás átalakítására szólította fel a Nemzeti Választási Irodát (NVI) a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerdán. A jogvédő szervezet szerint erre a választás tisztasága érdekében van szükség.
A választási rendszer jelenlegi formájában magában hordozza a választójog tömeges megsértésének a lehetőségét - írta a TASZ, amely a névjegyzékekkel kapcsolatos internetes kérelmezési eljárás hatályos szabályaival indokolta álláspontját.
Kifejtették: jelenleg a központi és szavazóköri névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeket az előzetes személyazonosítást megkövetelő ügyfélkapu-hozzáférés nélkül is be lehet nyújtani interneten. Így bárkinek lehetősége van a lakcímkártyán lévő néhány személyazonosító adat birtokában arra, hogy az interneten bármiféle személyazonosítás nélkül valaki más nevében névjegyzékkel kapcsolatos kérelmeket nyújtson be.
Az alapvető személyi adatokat sok élethelyzetben kell megadni másoknak, a személyi azonosítót pedig az elmúlt évek akármelyik népi kezdeményezésekor vagy népszavazási aláírásgyűjtéskor megszerezhették. Az adatokat az ajánlóíveken is könnyű megszerezni, de ezeket az információkat például egy ingatlan adásvételi szerződésének megkötésekor is megadják - sorolták azokat a lehetőségeket, amikor mások is megtudhatják valakinek a személyes adatait.
Márpedig a személyazonosítást nélkülöző eljárásban a megfelelő adatokhoz hozzájutva bárki felvételét lehet kérni a nemzetiségi névjegyzékbe, így "a csalás áldozatául esett" választó nem szavazhat az országgyűlési választáson a pártlistára - hívta fel a figyelmet a jogvédő szervezet, jelezve, hogy a lakóhely szerintitől eltérő szavazókörbe való átjelentkezést ugyanígy más nevében is lehet majd kérelmezni, akár egy több száz kilométerre lévő szavazókörbe.
A TASZ rámutatott, hogy a levélben történő kérelmezéssel ellentétben az interneten még az utolsó pillanatban is leadhatók kérelmek, így ha valakinek az utolsó pillanatban kezdeményezik nemzetiségi adatai módosítását, vagy az utolsó pillanatban jelentkeztetik át, esélye sincs tenni annak érdekében, hogy ne sérüljön a választójoga.
A TASZ mindezek miatt arra szólította fel az NVI-t, hogy a személyazonosítást nélkülöző internetes kérelembenyújtási lehetőséget azonnali hatállyal szüntesse meg. A választási szerveknek azonban továbbra is kötelességük biztosítani a névjegyzékekkel kapcsolatos kérelmek benyújtásának megfelelő alternatíváit - jegyezték meg.