Minden olyan ponton, ahol a közösségi és a magyar jog ütközése egyértelműen kimutatható - és ezt az Európai Bizottság jogi szakértőivel alá is támasztja -, a kormány kész arra, hogy kezelje a bizottsági észrevételeket és szükség esetén átvezesse azokat a magyar jogrendszerbe - mondta Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a negyedik alaptörvény-módosításról a kormány és az Európai Unió között zajló vita kapcsán csütörtökön Budapesten.
Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti reggelijén a kormánypárti politikus úgy fogalmazott, úgy látja, hogy "azért itt vannak olyan támadások, amelyeknek a jogi megalapozottsága finoman szólva is (...) megkérdőjelezhető", és vannak olyan kérdések, amelyekben félreértések vannak.
Rogán Antal hangsúlyozta, hogy a "sokat kárhoztatott negyedik alkotmánykiegészítés" sok ponton segít Magyarországon a politikai szélsőségek visszaszorításában. Kifejtette, hogy az a bírósági ítélet, amely jóváhagyta az Élet menetével párhuzamosan szervezett Adj gázt! elnevezésű motoros felvonulás betiltását, azért születhetett meg, mert megvan a negyedik alkotmánymódosítás. Egy évvel ezelőtt a bíróság nem tudta volna jóváhagyni a kormány intézkedését a motoros felvonulás betiltásáról - emelte ki.
A frakcióvezető szerint a kormánynak és az Európai Bizottságnak is érdeke a két fél közötti vita rendezése. A kormány tiszteletben tartja, hogy Magyarország az Európai Unióba való belépéssel együtt az európai jogi normákat is kötelezőnek fogadta el magára nézve. Sem a Fidesz, sem a kormány soha nem kérdőjelezte meg Magyarország európai uniós tagságát és nem is tervezi ezt - hangsúlyozta Rogán Antal.
Kijelentette: Magyarország tiszteletben szeretné és tiszteletben is fogja tartani az európai uniós tagságból eredő kötelezettségeit.
A magyar jogrendszerben sok változás következett be az utóbbi három évben, de ez azért van így, mert a kormány erre kapott felhatalmazást a választóktól, vagyis arra, hogy mélységeiben változtasson - fejtette ki.
Azt mondta, ilyen időszakok voltak már a világtörténelemben, és példaként említette Franklin D. Roosevelt elnöknek a nagy gazdasági világválság kezelésére tett erőfeszítéseit. "Ő sem volt szégyenlős a módszerek tekintetében és még a legfelsőbb bíróságra is tudott nyomást gyakorolni amikor arra volt szükség" - mondta a frakcióvezető. Hozzáfűzte: akkor ez volt a társadalmi igény és az elnök is erre kapta a felhatalmazást az amerikai választóktól.
"Mi akkor követtük volna el a legnagyobb hibát, hogyha az egyébként a kezünkbe adott kétharmados többséggel nem élünk, és alapvető változtatásokat nem hajtunk végre" - mondta Rogán Antal. Hozzátette azonban, hogy mivel Magyarország egy nemzetközi közösséghez tartozik, az ezzel kapcsolatos vitákat vállalni kell, és a szükséges korrekciókat véghez kell vinni