Az Eötvös Károly Intézet szerint a NAIH nem válaszolt a jogi érvelésükre

Vélemény - 2012-07-05

Az Eötvös Károly Intézet (EKI) szerint nem válaszolt jogi érvelésükre a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH), amikor válaszlevelében azt írta, nem indít vizsgálatot a gazdasági konzultáció 2012 során feladott küldemények eljuttatásával kapcsolatban.

Az intézet csütörtökön az MTI-vel azt közölte: továbbra is jogsértőnek tartják a nemzeti konzultáció kérdőíveinek kiküldését.

    A NAIH szerdán ismertette vizsgálata eredményét, amely szerint adatvédelmi szempontból nem jogellenes a küldemények eljuttatása az állampolgárokhoz. A Péterfalvi Attila elnök által vezetett hivatal álláspontja szerint a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény lehetővé teszi a polgárok megkeresését kapcsolatfelvétel céljából.

    Az Eötvös Károly Intézet csütörtöki közleményében utalt arra, hogy az Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala által továbbított boríték két levelet tartalmazott: az egyikben a címzett hozzájárulását kérték további küldemények küldéséhez, a másik pedig a nemzeti konzultációról szóló kérdőív volt, amely politikai kérdésekben kérte ki a címzettek véleményét.

    Az intézet szerint a kérdőív kiküldésekor egy olyan törvényi rendelkezésre hivatkoztak, amely kizárólag azt teszi lehetővé, hogy a polgár eldönthesse, kíván-e levelezni a vele kapcsolatba lépni óhajtó személlyel, jelen esetben a miniszterelnökkel. Ezért a gazdasági konzultációs kérdőív kiküldése jogsértő volt - fűzték hozzá.

    Hozzátették, a szerintük törvénysértő eljárás megválasztása azért is érthetetlen, mert a törvény egyébként is megengedi, hogy a kormány a polgárok megkérdezése céljából adatokat szerezzen a népesség-nyilvántartástól. Megjegyezték: erre, azaz a törvényes postázásra még két napot várni kellett volna, de "úgy látszik, valaki türelmetlen volt".

    Az intézet idézi a NAIH levelét, amelyben egyebek mellett az áll: "nem általában a magánszféra mindentől és mindenkitől való védelme a Hatóság feladata". Az EKI szerint így okkal vetődik fel a kérdés, feladatának tekinti-e a hatóság, hogy a kormánytól is védje a magánszférát.

    Véleményük szerint ha a hatóság következetes lesz, akkor kapcsolatfelvételnek álcázva, kéretlenül, személyre szóló címzéssel "bárki bármilyen levélszeméttel" megtöltetheti a postaládánkat.