Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) nyílt levele Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter-jelölthöz

Vélemény - 2007-05-28

Dr. Takács Albert

Miniszter-jelölt Úrnak

Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium

 

Tisztelt Miniszter-jelölt Úr!

A rendszerváltás óta a jogalkotás változatlanul hagyta az anyakönyvezés vallásos fiatalokat hátrányosan érintő részletszabályait. Sok fiatal számára - akik nemcsak állami, de egyházi szertartás keretében is házasságot kötnek - az érvényes joggyakorlat számtalan akadályt állít. Szeretnénk tudni, hogy az Ön minisztersége idején várható-e kedvező irányú elmozdulás ezen a téren.

 

1. A jelenlegi jogalkalmazási gyakorlat, valamint az IRM irányítása alá tartozó Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal egyértelmű és ellentmondást nem tűrő álláspontja szerint az anyakönyvvezető a házassági szertartást többféle helyszínen is lefolytathatja: magánháznál, kertben, művelődési házban, kastélyban, de ismerünk extrém példákat is, így repülőn, villamoson, búvárkodás vagy éppen ejtőernyőzés közben. Csupán egyetlenegy hely van, ahol az állam megtiltja a házasságkötést: az egyházi épületek, templomok területe. Szükségtelen, indokolatlan és aránytalan megkülönböztetésnek tartjuk, hogy csak a vallásos emberek kérelmét tagadja meg az állam. Nem fogadható el számunkra, hogy a házasságkötés civil jogi szertartása csak és kizárólag a templomokban tilos, mindenhol máshol megengedett. Kérdésünk ezért: Tervez-e a Miniszter-jelölt úr sürgős intézkedéseket ennek a diszkriminatív helyzetnek a felszámolására?

 

2. A világ számos országában és az Európai Unióban is elfogadott joggyakorlat, hogy az egyházi házasságkötési szertartás alapján a házasságot bejegyzik a világi anyakönyvbe. Nincs tehát szükség arra, hogy a házasulandók kétszer mondják ki az "igen"-t. A mai magyar gyakorlatban értelmetlen kettősséget szül, hogy a vallásos fiatalok "duplán" is megkötik a házasságot: először az anyakönyvvezető, majd a pap vagy lelkész előtt. Az egyházi házasságkötés civiljogi joghatásainak elismerése természetesen nem érinti az anyakönyv vezetésének kettősségét, vagyis azt, hogy az egyház és az állam külön-külön vezeti nyilvántartását saját törvényei szerint. Tervez-e a Miniszter-jelölt úr középtávon olyan jogszabály-módosítást, mely megszünteti ezt a kettősséget?

 

Kérjük a Miniszter-jelölt urat, hogy a fenti két kérdéssel kapcsolatos szándékairól miniszteri beiktatása előtt nyilatkozzon.

 

Budapest, 2007. május 28., Pünkösd

 

Tisztelettel:

 

dr. Rétvári Bence

IKSZ elnök

    Kiadó: Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség