Az LMP felszólítja a menekültügyi hatóságokat, hogy az eddigi rendészeti szemlélet maguk mögött hagyva humanizálják működésüket.Az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának LMP-s alelnöke erről szóló közleményét azt követően küldte el az MTI-hez pénteken, hogy a strasbourgi székhelyű Európai Emberi Jogi Bíróság két idegenrendészeti ügyben is elmarasztalta Magyarországot, az érintettek elhúzódó fogva tartása miatt.
Az LMP üdvözli az Európa Tanács égisze alatt működő bíróság ítéleteit, amelyekben kimondta: jogellenes volt egy iraki menedékkérő testvérpár és egy palesztin személy hosszú hónapokon át tartó magyarországi idegenrendészeti őrizete, mialatt az érintettek a kérelmük ügyében született döntésre vártak - közölte Szabó Tímea.
A képviselő szerint a menekültügyi hatóságok a menedékkérők szabadsághoz és személyes biztonsághoz fűződő alapvető jogát, a jogállami normákat, valamint a nemzetközi és uniós jogi előírásokat rutinszerűen megsértve folytatják visszás gyakorlatukat a menedékkérők szükségtelen fogva tartásával. Szabó Tímea megjegyezte: ezzel kapcsolatban nem ez az első elmarasztaló strasbourgi ítélet.
A politikus azt írta: a hatóságoknak úgy kellene működniük, hogy "Magyarország fogda helyett befogadást, rácsok helyett új reményt jelenthessen a menedékkérők számára".
Az Európai Emberi Jogi Bíróság a héten mindkét ügyben azt állapította meg, hogy a magyar hatóságok megsértették az Európai Emberi Jogi Egyezmény 5. cikke első bekezdésének az előírásait. E paragrafus a személyes szabadság jogáról szól, és meghatározza azokat az eseteket, amikor valakit meg lehet fosztani szabadságától. A bíróság a két iraki ügyében 10-10 ezer euró, valamint a palesztin menekült esetében is ugyanilyen mértékű nem vagyoni kártérítésre és a felmerült költségek megtérítésére kötelezte a magyar államot.