Kovács László, az MSZP alelnöke Schmitt Páltól sem vár mást, mint elődeitől, vagyis: eredményesen töltse be alkotmányos szerepét, erősítse a nemzet egységét és őrködjön az állam demokratikus működése felett. Volt külügyminiszterként pedig arra bíztatja az új köztársasági elnököt, hogy igyekezzen minél fontosabb szerepet játszani Magyarország nemzetközi megítélésének javításában.
Mit vár az MSZP Schmitt Pál köztársasági elnöktől?
Azt kívánjuk, hogy eredményesen töltse be alkotmányos szerepét, erősítse a nemzet egységét és őrködjön az állam demokratikus működése felett. Ennek érdekében azt várjuk tőle, hogy amennyiben a nemzeti egység és a demokrácia megkívánja, akkor az általa is célnak tekintett egyensúly megteremtéséhez legyen ellensúlya a Parlamentben kétharmados többséggel rendelkező kormánynak. Legyen számára figyelmeztető, ha három nagyon különböző ellenzéki párt egyformán szavaz egy-egy törvényjavaslat elfogadásánál.
Volt külügyminiszterként hogyan látja a köztárasági elnök nemzetközi szerepét?
Hivatalánál fogva fontos szerepet kell játszania Magyarország nemzetközi megítélésének javításában, és az ország nemzetközi kapcsolatainak erősítésében. Különös figyelmet kell fordítania Magyarország és a szomszédos országok viszonyára. E cél érdekében vesse latba diplomáciai tapasztalatait és azokat a készségeit, amelyek annak idején sikeressé tették nagyköveti működését.
Miért maradt távol az MSZP Schmitt Pál beiktatási ünnepségétől?
Az ünnepséget megelőző napokban azt érzékeltük, hogy a rendezőknek nem áll szándékában meghívni a Magyar Szocialista Pártot. Csak a sajtó kitartó érdeklődése miatt, az utolsó pillanatban változtatták meg szándékukat. Ezt bizonyította a meghívó késői érkezése is. Önmagában azonban nem a késés, hanem a mögötte húzódó nyilvánvaló szándék miatt maradtunk távol. A történteket sajnáljuk, és reméljük, hogy ez nem befolyásolja jövőbeni viszonyunkat. Bízunk abban, hogy köztárasági elnök úr alkotmányos szerepéből adódóan megfelelő figyelmet fog fordítani az ellenzéki pártokra, köztük a Magyar Szocialista Pártra.
Az MSZP máris konkrét lépéseket vár Schmitt Páltól
Igen. Azzal a kéréssel fordultunk hozzá, hogy a médiát és a hírközlést szabályozó törvények Parlament által elfogadott módosítását előzetes véleményt kérve küldje meg az Alkotmánybíróságnak. Osztjuk ugyanis számos hazai és nemzetközi szervezet aggodalmát, miszerint a szabályok módosítása lényegében megszűntetné a közszolgálati televíziók és rádió függetlenségét, az objektív és kiegyensúlyozott tájékoztatást.
Magyar Szocialista Párt
Kiadó: MSZP-Országos Központ