A Munkáspárt szerint Nagy-Britannia nemzeti érdeke, hogy az Európai Unió tagja maradjon, és a párt ezt az álláspontot képviseli majd a brit EU-tagságról tervezett népszavazás kampányában, de alapvető szociális reformokat is szeretne az unióban - mondta vasárnap a legnagyobb brit parlamenti ellenzéki erő vezetője.
Jeremy Corbyn a Labour helyhatósági tagozatainak a közép-angliai Nottingham városában tartott kongresszusán kijelentette: ő is reformokat szeretne az Európai Unióban, de nem olyanokat, amilyeneket David Cameron konzervatív párti miniszterelnök követel.
Nagy-Britanniában 2017 végéig népszavazást tartanak a brit EU-tagság jövőjéről, de London a referendum előtt reformokat kíván elérni az unió döntéshozatali, szabályozási mechanizmusaiban. A konzervatív párti brit kormány egyik sarkalatos követelése a külföldi EU-munkavállalók szociális ellátását szabályozó törvények radikális szigorítása.
A Munkáspárt vezetője azonban vasárnapi beszédében kijelentette: szerinte inkább olyan szociális EU-reformokra lenne szükség, amelyek nem gyengítik, hanem erősítik a munkavállalók jogait. Corbyn szerint ennek érdekében véget kellene vetni például annak az uniós politikának, amely a privatizáció és a közszolgáltatások szabályozásának deregulációja érdekében gyakorol nyomást a tagországokra.
A Munkáspárt elkötelezetten támogatja Nagy-Britannia EU-tagságát, mivel az EU nyújtja a legmegfelelőbb keretet az európai kereskedelemhez és együttműködéshez, ez pedig a brit nép érdekeit is szolgálja. A Labour ugyanakkor a brit EU-népszavazás kampányában világossá fogja tenni azt is, hogy a köztulajdon híve - mondta vasárnapi beszédében a párt vezetője.
Jeremy Corbyn, akit a Munkáspárt tavalyi választási veresége után választottak a párt élére, a Labour hagyományos etatista - hívei és bírálói által egyaránt szocialistának nevezett - politikai irányvonalát képviseli, markáns ellentétben azzal az üzlet- és piacbarát politikával, amelyet a pártot legutóbb győzelemre vezető Tony Blair volt miniszterelnök képviselt. Blair kezdeményezésére törölték két évtizede az állami tulajdon elsőbbségét hirdető záradékot a Munkáspárt "alkotmányából".
David Cameron jelenlegi konzervatív miniszterelnököt ugyanakkor saját pártjából is éles bírálatok érték vasárnap, amiért a minap arra intette a tory alsóházi képviselőket, hogy ne saját választókerületük konzervatív aktivistáira, hanem saját meggyőződésükre hallgassanak, amikor eldöntik, hogy milyen álláspontra helyezkednek a brit EU-népszavazás kampányában.
A Konzervatív Párt helyi választókerületi szervezeteinek szövetsége a The Sunday Telegraph című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapban közzétett olvasói levelében "mélységesen sajnálatosnak" nevezte, hogy Cameron éppen azok véleményét veszi semmibe, akik a tavalyi választások előtt, "a terepen" dolgozva elérték, hogy a Konzervatív Párt abszolút többséggel alakíthasson kormányt.
A levél szerzői felhívják Cameron figyelmét, hogy egyetlen brit miniszterelnöknek sem "Istentől eredeztethető joga a hatalomgyakorlás".