Cameron: Nagy-Britanniának a megreformált Európában kellene maradnia

Vélemény - 2015-12-10

- Nagy-Britanniának a megreformált Európában kellene maradnia, ez az európai biztonsági helyzet romlása, az erősödő migrációs válság miatt is fontos lenne - jelentette ki David Cameron brit kormányfő a Beata Szydlo lengyel miniszterelnökkel Varsóban csütörtökön tartott közös sajtóértekezleten.

    David Cameron Beata Szydlóval, valamint Andrzej Duda államfővel azokról a brit javaslatokról tárgyalt csütörtökön Varsóban, melyek az Európai Unió megreformálására vonatkoznak, és melyek a 2017 végéig esedékes, az Egyesült Királyság további uniós tagságáról döntő népszavazásra is befolyással lesznek.

    A vezető lengyel politikusok az utóbbi időben többször úgy nyilatkoztak, hogy támogatják az uniós bürokrácia korlátozását célzó brit javaslatokat, de ellenzik azokat a törekvéseket, amelyek az EU-n belüli szabad munkaerő-áramlás akadályozására, mindenekelőtt a tagországokból érkező munkavállalók szociális juttatásainak korlátozására irányulnak.

    Beata Szydlo a sajtóértekezleten elmondta: Varsó számára fontos, hogy az Egyesült Királyság ez Európai Unióban maradjon. Elmondta: a brit kormányfővel folytatott megbeszélésen véleményazonosságot tapasztalt az uniós tagállamok szuverenitásának kérdésében, valamint abban is, hogy az uniós fórumon tárgyalni kell a nemzeti parlamentek szerepének erősítéséről.

    Az Európai Unió megreformálását célzó brit követelésekről szólva Szydlo elmondta: Lengyelországnak kétségei vannak az uniós alapszerződésekben végrehajtandó olyan változtatásokat illetően, melyek "a ratifikációs folyamat elhúzódásához vezetnének, és a reformok csődjének kockázatát hordozzák". Ezzel vélhetően azokra a módosításokra utalt, melyekkel Nagy-Britannia az EU-n belüli szabad munkaerő-áramlást korlátozná. A lengyel kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta: Varsó teljes mértékben tiszteletben tartja az Egyesült Királyság szuverén döntéshozatalát a szociális kérdésekben.

    Brit elképzelések szerint az EU-n belüli szabad munkaerő-áramlást a tagállamok gazdasági fejlettségéhez kell kötni, Nagy-Britannia ezért olyan szabályozást kíván meghonosítani, amelynek alapján a más EU-tagállamokból érkező munkavállalók négyévi folyamatos, bejelentett, legális munkaviszony után férhetnének csak hozzá a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásainak teljes köréhez.

    A varsói sajtóértekezleten David Cameron ezzel kapcsolatban elmondta: értékeli a szabad munkaerő-áramlás elvét, a további tárgyalások tárgya csak az uniós munkavállalók száma, mely szerinte az utóbbi években megnőtt.

    A brit kormányfő országának "a megreformált Európában" való maradása mellett foglalt állást, ennek fontosságát Európa biztonsági helyzetével, a folytatódó migrációs válsággal hozta összefüggésbe. Mint mondta, a válság akkor is utolérné a brit királyságot, ha az kilépne az Európai Unióból, ezért jobb megoldásnak látja, hogy az EU-n belül növeljék az államok jólétét és a nemzetbiztonságot.