Devizahitelek - Elemzők: nem a legrosszabb forgatókönyv valósul meg, de így is jelentős lehet a bankok vesztesége

Vélemény - 2013-07-24

Várhatóan kisebb teher hárul majd a bankokra a devizahitelekkel kapcsolatban tervezett újabb intézkedések kapcsán, mint amitől az elmúlt napokban a piac tartott, de így is súlyos veszteséget jelent majd számukra - vélekedtek az MTI által megkérdezett elemzők a nemzetgazdasági miniszter szerdai nyilatkozatát értékelve.

    Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője a miniszter által elmondottak alapján úgy vélekedett, a várakozásokhoz képest két irányból is szűkítették a program lehetséges méretét. Azzal, hogy csak a lakáscélú devizaalapú jelzáloghitelek kerülnének be a programba, a szabad felhasználásúak nem, szűkítették az igénybe vevők körét, egyúttal a program potenciális méretét is maximálták.

    A másik, amit a miniszter nyilatkozatából ki lehetett hallani: olyan módon keresik a megoldást, hogy a teherkönnyítés - aminek pontos formája még nem ismert, esetleg lehet tartozásleírás, árfolyamkedvezmény - nem hozhatja az adósokat kedvezőbb helyzetbe annál, mint amit akkor értek volna el, ha annak idején forintban vették volna fel a hitelt, ami limitálja a kapható kedvezményt. Ezek a szűkítések mérsékelik azt a veszteséget, amit a bankrendszernek el kell viselnie - mondta Samu János.

    Hozzátette: arról ugyanakkor nem volt szó, hogy ez az intézkedés teljes egészében a bankokat terheli, vagy az állam is részt vállal, esetleg az árfolyamgáthoz hasonlóan a hitelfelvevő is részesedik-e a kockázatból, illetve milyen arányban.

    A Concorde elemzője szerint az ország érdekeit tekintve ez kedvezőbb kimenet, mint ha mindenkit az eredeti árfolyamon kimentenének, ami szintén "benne volt a levegőben", ez azonban szerinte "túlvállalás" lett volna, "megfeküdhette volna a gazdaság gyomrát".

    A tervezett program Samu János szerint az érintett hiteladósok nagy többségének segíteni fog. Azok, akik minden gond nélkül, rendszeresen törlesztenek, a kisebb törlesztés révén felszabaduló forrást elkölthetik vagy megtakaríthatják.

    Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője szintén azt emelte ki, hogy a csomag - amelynek tartalma még bizonytalan - várhatóan puhább és kisebb horderejű lesz, mint amilyentől az elmúlt napokban féltek a piacok, azt feltételezve, hogy ennek teljes vesztesége a bankszektort terheli majd.

    A tárgyalások során várhatóan mérsékeltebb hatású csomag alakul majd ki, és időben elosztja majd a terheket, amely mindenképpen pozitívabb hatású a korábbi várakozásokhoz képest - mondta Réczey Zoltán, aki szerint a korábbi félelmekhez képest megnyugvás látszik az OTP árfolyamán is, amely délután határozottan erősödött.

    Hozzátette ugyanakkor, hogy a csomag valószínűsíthetően még a megkötésekkel is nagy terhet jelent majd a bankszektor számára, amely lehet egyszeri, ha visszamenőlegesen próbálják a helyzetet rendezni, és jövőbeni is, amely a hátralévő futamidő alatt érinti majd a bankokat. A visszamenőleges rendezés azt jelentené, hogy utólag maximálják az árfolyamokat, s az afölötti kockázatokat a bankok viselik.

    A Buda-Cash elemzője felhívta a figyelmet arra: akik devizában adósodtak el, az alacsony devizakamatok miatt előnyt élveztek a forinthitelekhez képest. Ha ennek szaldóját rendezni kívánják, jóval kisebb lehet a veszteség. Nem mindegy az sem, hogy milyen - hitelfelvételkori vagy egységes - árfolyamot alkalmaznak - tette hozzá.

    Az elemző szerint az ország általános megítélésének is jót tesz, ha nem "drasztikusan, erőből", hanem tárgyalások során alakul ki a csomag tartalma. Úgy vélekedett, a kormány most a korábbiaknál óvatosabban közelít a kérdéshez, tárgyal a bankokkal a lehetséges megoldásokról. A bankszektor nem bírna el akkora terhelést, amelyről cikkeztek, ezt érzékelte a kormány is, ezért próbál középutas megoldást találni - vélte.