Elég volt a Fidesz debreceni mutyi-demokráciájából!

Vélemény - 2008-07-23
A Holding működésével, a Lycium Hotel, illetve az Airport-Debrecen Kft szerződéseivel kapcsolatos kérdéseink látható zavart okoztak a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. vezetőinek körében. Azt az aggodalmunkat, hogy a fenti szerződések több százmilliós forint veszteséget okozhatnak a városnak ugyan kategorikusan cáfolta a DV Zrt. stratégiai igazgatója, azonban ígéretével ellentétben mégis elzárkózott attól, hogy a vitatott szerződésekbe betekintést nyerhessünk. 

A későbbiek során a Heti Világgazdaság című hetilap tényfeltáró cikket közölt Debrecenről, amely többek között a Debreceni Vagyonkezelő menedzsmentjének, a város vezetőinek és a hozzájuk köthető szűk befektetői csoportnak a közös vállalkozásait, szövevényes kapcsolati hálóját mutatja be. Ebből a cikkből derült ki, hogy a Holding jelenlegi elnök-vezérigazgatója, a debreceni Fidesz egykori frakcióvezetője Sásdi András a Rábé-Porta Kft-én keresztül közvetlen üzleti kapcsolatban volt annak a Nagymester Kft-nek a tulajdonosával, aki a repülőtéri bontási-mentesítési munkák vitatott milliárdos szerződéseinek (melybe a betekintést gátolják a Holding vezetői) ellentételezéseként 65 éves bérleti jogot kapott a repülőtér környéki legértékesebb ingatlanokra.

Nem meglepő, hogy a Debrecen vagyonát kezelő gazdasági társaság - amelyet Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése létesített, és alaptőkéje 100%-osan önkormányzati vagyonból került biztosításra, illetve a HVG által publikált – és a vele politikai-gazdasági kapcsolatban álló érdekcsoport minden eszközzel igyekszik megakadályozni, hogy az általa kezelt vagyon kezelésébe betekintést nyerhessünk.

Teszik ezt mindazok ellenére, hogy az általuk kezelt adatok megítélésünk szerint közérdekű adatoknak minősülnek, ezáltal Debrecen lakóinak törvény által biztosított joga van arra, hogy megismerjék, egy önkormányzati tulajdonú társaság mire használja fel a közpénzeket, hogyan gazdálkodik bevételeivel, és milyen kötelezettségeket vállal.

Ezek után nem lehet kétséges, hogy a Fidesz debreceni demokráciája nem más, mint a mutyi-demokráciája. Egyfajta autokrácia, korlátozott demokrácia, hisz annak korlátait egy szűk hatalmi elit szabja meg.

A mutyi-demokráciája azonban elfogadhatatlan az MSZP debreceni Szervezete számára, ezért bírói úton kívánunk érvényt szerezni a debreceni polgárok jogainak a Vagyonkezelő Zrt-vel szemben.

Bejelentjük hogy, hogy keresetlevelünket 2008. 07. 18-án az illetékes bíróságnak benyújtottuk, melyben kérjük a bíróságot, hogy a DV Zrt-t a vitatott szerződések kiadására kötelezze.    

 

           

Dr. Zsiros Zsolt           

városi elnök   

MSZP