Teljesen destabilizálhatják a brit autóipart és több tízezer ágazati munkahely megszűnését okozhatják az amerikai kormány által tervezett importvámok - áll az egyik tekintélyes londoni gazdaságpolitikai kutatóműhely szerdán bemutatott tanulmányában.
Az Institute for Public Policy Research (IPPR) 46 oldalas összeállítása kiemeli, hogy a Nagy-Britanniában gyártott autók 77,5 százaléka exportpiacokra kerül, és az évente gyártott mennyiség 12,5 százalékát az amerikai piac veszi fel.
A brit autóipari konglomerátumok közül a Jaguar Land Rover (JLR) exportálja a legtöbb járművet az Egyesült Államokba, így ennek a cégnek különösen magas a kitettsége az amerikai vámokkal szemben.
A Tata-csoporthoz tartozó Agratas akkumulátorgyártó óriásüzemet ugyancsak érintik az amerikai vámok, tekintettel arra, hogy a céget szoros beszállítói kapcsolatok fűzik a Jaguar Land Roverhez - áll az IPPR szerdai tanulmányában.
A BMW tulajdonában lévő, Oxfordban működő Mini autógyár is jelentős mértékben függ az amerikai piactól.
Az IPPR tanulmánya hangsúlyozza, hogy a brit feldolgozószektor számára komoly jelentőségű az autóipar teljesítménye, mivel Nagy-Britanniában jelenleg 2811 vállalat foglalkozik autó- és részegységgyártással. Ezek a cégek csaknem 133 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak, és összesített éves forgalmuk tavaly 70,3 milliárd font (33 750 milliárd forint) volt.
Az elemzés kiemeli azt is, hogy a járműipar a legnagyobb brit áruexportőr: az ágazat adta 2024-ben a teljes brit árukivitel 13,9 százalékát.
Az IPPR hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a brit autóipar teljesítménye már az amerikai vámok bevezetése előtt is meredeken csökkent, és jelenleg az 1950-es évek eleje óta nem tapasztalt mélységekben jár.
Az elemzőműhely idézi a brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) adatait, amelyek szerint tavaly nem egészen 780 ezer személyautót gyártottak Nagy-Britanniában, 55 százalékkal kevesebbet, mint a visszaesési folyamat első évében, 2016-ban.
Más elemzői prognózisok szerint az amerikai vámemelések komoly növekedési kockázatokat jelentenek a brit gazdaság egészére is.
A brit kormánynak hivatalos előrejelzéseket készítő elemzőműhely (Office for Budget Responsibility, OBR) modellszámításai azt mutatják, hogy ha az Egyesült Államok és a világ többi része közötti vámok viszonossági alapon 20 százalékponttal emelkednek, ennek nagy-britanniai hatása a 2026-2027-es pénzügyi évben tetőzne, és abban az évben a brit hazai össztermék (GDP) értéke 1 százalékkal lenne alacsonyabb az arra az időszakra szóló jelenlegi alapeseti előrejelzésnél.
A Bank of England - a brit jegybank - idei első negyedévi pénzügypolitikai jelentésében a korábbi prognózis felére, 1,5 százalékról 0,75 százalékra rontotta a brit gazdaság idei egész éves növekedésére szóló előrejelzését.