EU-csúcs - Szakértő: Ciprus beleegyezése is kell az EU-török megállapodáshoz

Vélemény - 2016-03-17

- Nem lehet megkerülni Ciprust az EU-török megállapodáshoz, márpedig a szigetországnak jelentős területi vitája van Törökországgal a hetvenes évek óta - mondta Nagy Sándor Gyula, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója az M1 aktuális csatorna csütörtöki műsorában.

    A szakértőt a délután kezdődő kétnapos, az EU-török megállapodással foglalkozó uniós csúcsértekezlet miatt kérdezték. Nagy Sándor Gyula azt mondta, a török javaslatot több uniós tagország ellenzi, a leginkább Ciprus és Spanyolország. Ciprus és Törökország konfliktusa a 70-es évek óta tart, mióta török katonai megszállás révén a sziget északi részén megalakult az Észak-ciprusi Török Köztársaság, amelyet csak Törökország ismer el hivatalosan. A két országot sokszor próbálták egyesíteni egy föderális államban, ám valamelyik fél mindig visszautasította a feltételeket.

    Így Ciprus várhatóan igyekszik majd kihasználni a helyzetet arra, hogy nyomást gyakoroljon Törökországra - folytatta. A török javaslat egyik fontos pontja az ország uniós csatlakozási tárgyalásainak felgyorsítása volt, azonban minden egyes csatlakozási fejezet megnyitásához és lezárásához az összes tagállam beleegyezése szükséges. Ha Ciprus bármelyiket megtagadja, akkor a csatlakozási tárgyalások megakadnak - ismertette a helyzetet a vezető kutató.

    Hozzátette, emellett Spanyolország nemzetközi jogi normákra hivatkozva elutasítja a Görögországba érkező szír migránsok csoportos kiutasítását. Ez annak fényében igen érdekes, hogy a közelmúltig évtizedes gyakorlata volt a Marokkó partjainál lévő, spanyol fennhatóságú szigetek határrendészetének az oda érkező migránsok bármiféle eljárás lefolytatása nélküli kiutasítása - fogalmazott. Ráadásul ezt az állásfoglalást egy olyan ügyvezető kormány teszi, amely nem biztos, hogy akár két hónap múlva még hivatalban lesz - jegyezte meg Nagy Sándor Gyula.

    A kétnapos uniós csúcsértekezlet középpontjában a migrációs válság lehetséges megoldása, ezzel összefüggésben a Törökországgal folyamatban lévő tárgyalások folytatása és az EU-török megállapodás elfogadása áll. A találkozó keretében az uniós vezetők folytatják az egyeztetést az Ahmet Davutoglu török kormányfő által március 7-én váratlanul előterjesztett javaslatokról. A körvonalazódó menekültügyi megállapodás keretében Ankara további pénzügyi támogatást kért az uniótól az országban tartózkodó szíriai menekültek ellátására, továbbá újabb öt fejezet megnyitását a vele folytatott csatlakozási tárgyalásokon, valamint azt, hogy legkésőbb június végéig töröljék el az uniós vízumkötelezettségét a török állampolgárokkal szemben.

    A törökök ezért cserébe visszafogadnák az országból illegálisan Görögországba érkező migránsok mindegyikét. Az EU-nak viszont minden egyes visszafogadott szíriai állampolgárért cserébe be kellene fogadnia egy szíriai menekültet közvetlenül Törökországból.