Fasor-rekonstrukció, vagy a természeti értékekkel való felelőtlen gazdálkodás?

Vélemény - 2009-09-22

Egy tervező szakember javaslata alapján évente minimum 400-600 db fa cseréjével 12-15 év alatt lehetne megoldani a belváros fasorainak rekonstrukcióját. A városvezetés szerint 10 éves periódusban, valamint a pénzügyi lehetőségek figyelembe vételével több mint 130 utcában kell megoldani a fasor-rekonstrukciós munkákat. Ezen javaslat  300-400 db fa cseréjét irányozza elő évente, így 10 év alatt 3.410 db fa kivágása történne meg.

A 2009. évre az önkormányzat a Csillag utcai fasor-rekonstrukcióját tervezte. Ezen utca fasorcseréjét 2 ütemben kívánják végrehajtani.  Az idei évben mintegy 59 db fát vágnának ki a Csillag utca Bocskai tér felőli oldalán. A Csapó utca felőli oldalt pedig 2010 évben pénzügyi fedezet függvényében kívánják végrehajtani.

Úgy gondoljuk, hogy a városvezetés ismételten egy fasor-rekonstrukciós terv mögé bújva, újabb pusztítást végez Debrecenben.

Tudjuk, hogy szükség van a város fasorainak felújítására, de nem ilyen formában! A tarvágással történő fasor-rekonstrukció számunkra teljességgel elfogadhatatlan! Fasor-rekonstrukció kapcsán csak a beteg, kiöregedett, vagy valamilyen szempontból veszélyes, kárt okozó fák cseréje indokolt! Ellenkező esetben a rekonstrukció nem más, mint tarvágás, a természeti értékekkel való felelőtlen gazdálkodás!

Véleményünk szerint, a fasor-rekonstrukciós tanulmányterv jelen formájában nem kellően megalapozott és szakmailag felületesen kidolgozott elképzeléseket valósítana meg. Teljesen figyelmen kívül hagyja a fenntartható fejlődés, a megelőzés, és az elővigyázatosság elvét. Nem veszi figyelembe a köztéri zöldterületek környezettudatos, ökológiai szemléletű tervezésének, fenntartásának, illetve kezelésének a korszerű megoldásait.

A városvezetés környezet-, és természetvédelemből elégtelenre vizsgázott! Mindaddig nem lesz változás, míg a városnak:

1)         Nincs, a közgyűlés által elfogadott érvényes és aktuális környezetvédelmi programja.

2)         Nincs főkertésze, aki tervezi, irányítja, koordinálja a városi zöldfelületek létesítésével, fenntartásával és védelmével kapcsolatos feladatokat.

3)         Nincs aktuális, a város közigazgatási területére vonatkozó fakatasztere, mely tartalmazná a köztéri fák fajtáját, korát, állapotát és a szükséges beavatkozások idejét és módját.

4)         Nincs helyi rendelete közhasználatú zöldfelületeinek használatáról, védelméről és fenntartásáról.

 

Többek között ezért sem támogatjuk ezt a felelőtlen pusztítást, amely a jövőnket teszi kockára!

 

Debrecen, 2009. szeptember 22.

                                                            

            Szabó Miklós                                       Dr. Rónai György

            a Környezetvédelmi Bizottság Elnöke   önkormányzati képviselő