Új politikai korszak kezdetét jelenti a francia elnökválasztás első fordulója, amelynek során a szavazók újrarajzolták az ország politikai térképét, a jelöltek közötti vita középpontjába pedig az Európai Unióval való kapcsolat került - írta a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai üzleti-politikai lap hétfőn.
A cikk szerint az Európai Unió, a szabadkereskedelem és a nyitott határok kérdése jelenti az új francia politikai rend meghatározó törésvonalát, amelynek ezúttal az egyik oldalán a mélyebb integráció pártján álló Macron, a másikon pedig a radikális jobboldali Nemzeti Front jelöltje, az EU-t és a közös valutát bíráló Marine Le Pen áll.
A WSJ ugyanakkor azt írta, hogy az eredmény ellenére az első forduló azt jelzi, hogy Franciaország minden korábbinál megosztottabb Európa jövőjét illetően.
A Politico brüsszeli hírportál azt hangsúlyozta, Macron győzelme jól mutatja, hogy a szélsőségek támogatása nélkül is lehetséges az "establishment" (politikai elit) ellen szavazni.
Mint írták, kétséges, hogy a Brexittel és az euró válságával küzdő unió túlélné-e Le Pen győzelmét, az első forduló eredményét ezért nagy megkönnyebbülés fogadta Európa-szerte. Mindazonáltal ez még nem jelenti azt, hogy megszűnik a populista mozgalmak jelentette veszély, és feltámadnak az EU- és globalizációpárti erők - emelték ki.
A Le Soir című belga napilap szerint az elnökválasztás a "demokrácia utolsó esélye" Franciaországban. "A franciák forradalmat csináltak, kisöpörték a hagyományos pártokat és politikusokat" - olvasható a cikkben.
A francia "elitpártok" megalázó vereségeként értékeli a hétfői brit sajtó, hogy a radikális Nemzeti Front vezetője mellett a centrista újonc, Emmanuel Macron jutott tovább az elnökválasztás első fordulójából.
A The Times című konzervatív napilap kommentárja szerint a balközép és a jobbközép pártjainak választói elutasítása sokkszerűen vetett véget e két tömb hat évtizednyi uralmának, miután a "fellázadt választók megalázták" a francia politikai berendezkedés két fő pártját.
Az Európai Unió ugyanakkor katasztrófától menekült meg, mert sikerült elkerülni azt a "lidérces" helyzetet, hogy a második fordulóban két EU-ellenes jelölt versengjen - írta a brit lap, a negyedik helyen végzett Jean-Luc Mélenchon radikális baloldali politikusra utalva.
A The Times szerint azonban Macron várható második fordulós győzelme ellenére is valós probléma marad a francia EU-szkepticizmus előretörése, különös tekintettel arra, hogy a választók 49 százaléka voksolt EU-ellenes jelöltekre az első forduló 11 fős mezőnyének egészét tekintve.
A Financial Times című gazdasági napilap hétfői kommentárja szerint Emmanuel Macron testesíti meg a reményt azok számára, akik a liberális nemzetközi berendezkedés szétmorzsolódásától féltek, főleg azóta, hogy a tavalyi brit EU-népszavazáson a Brexit-pártiak győztek, és az amerikai elnökválasztást Donald Trump nyerte. A lap szerint a francia elnökválasztás első fordulójának eredménye, valamint az, hogy a hollandiai választásokon sikerült útját állni a szélsőjobboldalnak, és a mérsékelt jobb- vagy balközép várható sikere a szeptemberi német parlamenti választásokon egyaránt azt jelzi, hogy korai lenne még megírni az európai liberális demokrácia vagy az EU nekrológját.
Az európai jelölt bizonyult erősebbnek a populistával szemben a francia elnökválasztás első fordulójában - kommentálta a francia voksolás eredményeit a Corriere della Sera olasz napilap.
Az újság szerint Emmanuel Macron előnye és főleg a magas részvételi arány bizonyítja, hogy a "szomszédok" még hisznek a jövőben. A Franciaországot sújtó terrortámadások sorozata után a lakosság valami egészen új választ adott az urnákon keresztül, ami "ébresztő" Franciaország és Európa számára is. Az olasz napilap hangsúlyozza, hogy az első forduló a francia történelmi pártok megsemmisülését eredményezte.
A balközép La Repubblica "új embernek" nevezte Emmanuel Macront, aki a "köztársasági" erőket Marine Le Pennel szemben és Európa mellett fel tudja sorakoztatni. A második fordulóra a szélsőséges iszlamista terrorveszély nyomhatja rá bélyegét - véli a lap.
Az Il Messaggero szerint a francia elnökválasztások eredménye az olasz politikusokban is újraélesztette az urnák iránti vágyat: a Macront éltető Matteo Renzi volt olasz miniszterelnök a francia választásokból merít erőt egy új olasz balközép megteremtésére, az ellenzéki Matteo Salvini, az Északi Liga elnöke Marine Le Pen szereplését tartja mértékadónak. Az Il Foglio szerint a francia voksolás figyelmeztetés az olasz ellenzéki Öt Csillag Mozgalomnak (M5S) arra, hogy a populista, a fennálló politikai rendszer elleni erők szövetségesek nélkül nehezen tudnak érvényesülni.
Nagy megkönnyebbülést hozott Emmanuel Macron eredménye a francia elnökválasztás első fordulójában - írta az ABC című konzervatív spanyol napilap szerkesztőségi véleménycikkében.
A lap szerint az eredmények, a politikai hangulat és a "józan ész" "sejtetni engedik", hogy Marine Le Pennek nincs sok lehetősége a győzelemre a döntő fordulóban.
Az El País című baloldali spanyol napilap értékelésében rámutatott: Macron megválasztása kulcsfontosságú egész Európa számára, mert Franciaország az euróövezet második gazdasági hatalma, és a Brexit növeli Párizs uniós szerepét, amely a britek távozása után az első katonai és az egyetlen nagyhatalom lesz a "klubban".
Macron sikere annak fontosságát mutatja, hogy szakítani kell a tétlenséggel, új elképzeléseket kell bemutatni, és ezek kijelölik az utat, amelyen a hagyományos pártoknak haladniuk kell - állapította meg az újság.
Mindkét spanyol napilap felhívta a figyelmet arra, hogy a hagyományos bal- és jobboldali pártok egyaránt vesztesei az elnökválasztásnak.