Tisztelt Szövetkezeti Tagok, Hölgyeim és Uraim!
Örömmel köszöntöm önöket egy esztendő elteltével ismét, a Nemzetközi Szövetkezeti Nap alkalmával. Az elmúlt év nemcsak a szövetkezeti mozgalom fejlődését hozta magával, hanem a Magyar Köztársaság új kormánya is elkezdte A sikeres, modern és igazságos Magyarországért” címet viselő kormányprogram megvalósítását.
Eltelt egy esztendő, és a reformoknak, az egyensúlyteremtő politikának már vannak eredményei. Magyarország ezekben a napokban jóval optimistábban tekinthet a jövőbe, mint egy évvel ezelőtt. Kedvezőek a GDP-adatok, és ez azért is örvendetes, mert sok szakértő azt jósolta, hogy megáll a gazdaság növekedése. Ezzel szemben a magyar gazdaság növekedési üteme csupán csekély mértékben lassult. Ezek mellett a részeredmények mellett nem szabad elmennünk szó nélkül. De nem azért, hogy ünnepeljünk, hiszen az még korai. Azért, hogy visszaigazolást kapjunk: valóban azt a programot hajtjuk végre, amelyre Magyarországnak és a magyaroknak szüksége van.
Sok nehéz döntésen vagyunk túl, ezeket a döntéseket nehéz volt meghozni és nehéz volt elfogadni. Köszönet illeti a magyarokat - egyéneket és közösségeket -, hogy elfogadásukkal, személyes hozzájárulásukkal lehetővé tették, hogy az ország újra jó irányba tartson.
A Magyar Köztársaság kormánya továbbra is arra a képességére kíván építeni, hogy közös alapértékeinket - a szabadságot, az igazságosságot és a szolidaritást - a megváltozott gazdasági körülmények között is reális politikává tudja alakítani. Meggyőződésünk, hogy a jövő kihívásainak csak az a nemzet, azok a közösségek fognak megfelelni, amelynek tagjai képesek és hajlandóak a változásra, illetve az együttműködésre.
Magyarországnak közös célokra, értékteremtő szándékra és reális, valódi megoldást jelentő gazdaságpolitikára van szüksége. Össze kell tartanunk, szövetkeznünk kell, hogy az ország sorsa még jobbra forduljon, hiszen a jövő irányait nem a kormányok, nem az állam, hanem maguk a polgárok határozzák meg.
Soha nem látott nagy szüksége van az országnak azokra az alapértékekre, amelyek a szövetkezeteket jellemzik. Önsegély, egyéni felelősség, demokrácia, egyenlőség, igazságosság, és szolidaritás - mind-mind olyan alapvető, közösségteremtő érték, amely nélkül Magyarország nem képes továbbfejlődni. A szövetkezetek a globális gazdasági környezetben az esélyteremtés intézményei is egyben: bennük az egyéni és a közösségi érdek találkozik. Ezért nemcsak az egyes tagok, de az egész ország szempontjából fontos szereplői a magyar gazdaságnak. Nem véletlen, hogy a szövetkezeti forma olyan intézmény, amely minden modern, európai országban - így Magyarországon is - alkotmányos védelmet élvez.
Az elmúlt évben a kormány javaslatára az Országgyűlés több, a szövetkezeteket kedvezően érintő döntést hozott. Gondolok itt elsősorban arra, hogy adókedvezményben részesül a szövetkezet közösségi alapjába helyezett összeg 40%-a, költségként leírhatóak a szövetkezet közösségi alapjából kifizetett juttatások, kedvezően változtak a tagi kölcsön kamatainak elszámolásai és kedvezményesen juthatnak a szövetkezeti tagok üdülési csekkhez.
A reformkormány továbbra is eltökélt abban, hogy a szövetkezetek erősek, sikeresek legyenek, és maradéktalanul érvényre juttathassák elveiket és érdekeiket.
Munkájukhoz sok sikert és jó egészséget kívánok a jövőben is!
Gyurcsány Ferenc
a Magyar Köztársaság miniszterelnöke
Kiadó: Kormányszóvivői Iroda